Anasayfa » Sağlık Haberleri » Yaz aylarında yaşanan bayan hastalıkları korkulu rüyanız olmasın
Yaz aylarında yaşanan bayan hastalıkları korkulu rüyanız olmasın
Yaz aylarında yaşanan bayan hastalıkları korkulu rüyanız olmasın

Yaz aylarında yaşanan bayan hastalıkları korkulu rüyanız olmasın

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde ya da hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz ya da havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, istirahat etmek, aileyle süre geçirirken zihnimizi birazcık olsun tahliye etmek için en neşe saçan mevsim. Ancak bunaltıcı hava hava, fazla terleme ve hijyen koşularındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok manâlı. Dikkat etmenize karşın çeşitli sorunlar başladıysa altta yatan nedenlere karşın muayene ve çare için doktora başvurmayı da dikkatsizlik etmemeniz gerekiyor. Peki neler yapmalı, nelerden kaçınmalı? Acıbadem Kadıköy Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu yaz aylarında en sık görülen 4 bayan hastalığını ve bu sorunlara karşısında hangi önlemleri almanız gerektiğini anlattı, kayda değer bilgiler verdi.

yaz_aylarinda_yasanan_kadin_hastaliklari

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonları, idrarı mesaneden dışarı içeren kanalın erkeklere tarafından daha kısa olması sebebiyle kadınlarda daha sık görülüyor. Havuz ve denize sıkça girilmesi sebebiyle bakterilere daha fazla maruz kalınması sonucu yaz aylarında görülme sıklığı daha da artıyor. İdrar yolu enfeksiyonunun en tipik belirtileri, idrar esnasında ya da ardından ortaya meydana çıkan yanma duygusal. Sık idrara çıkma isteği, karın daha alçak bölgesinde sancı ve rahatsızlık duygusal, karında şişlik, flu ve kokulu idrar da öteki belirtilerini oluşturuyor. Teşhis konulması ve tedavisi kolay olmakla birlikte, eğer dikkatsizlik edilirse önemli böbrek enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

NASIL KORUNMALI?

Bol bol su içmeyi dikkatsizlik etmeyin.

İdrarınızı şüphesiz tutmayın.

Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya dürüst yapmaya itina gösterin.

Hijyeninden kesin olmadığımız havuza girmeyin. Ayrıca havuza nispeten daha tenha olan sabah erken saatlerde girmeniz enfeksiyon riskini azaltacaktır.

yaz_aylarinda_yasanan_kadin_hastaliklari

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU

Mantar enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin nedeni mantarın sıcak, nemli, ıslak, terli ve kapalı vücut bölgelerini sevmesi. Havaların ısınmasıyla birlikte bu koşullar mantarlar için fazlasıyla sağlanmış oluyor. Havuz suyundaki klorun vücuttaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu mantar hücrelerinin etkin hale gelmesi ve nemli mayo ile durmak mantar enfeksiyonunun en önemli sorumlularından. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu bunun sonucunda aşırı kaşıntı, genital bölgede batma, yanma, idrar yaparken yanma, akıntı gibi yakınmaların geliştiğini belirterek, “Bir Takım hastalarda da cinsel ilişki esnasında yanma ve acınacak şey şehvetli de oluşabiliyor” diyor.

NASIL KORUNMALI?

Havuz yerine denizi seçim edin.

Deniz kenarında nemli mayo ile uzun süre kalmayın.

Kuytu kıyafetler ( kuytu şortlar, pantolonlar ) giymekten kaçının. Terletmeyen, basit hava bölge kıyafetleri seçim edin.

Sıcak sebebiyle nemi artıracağı için naylon yerine pamuklu iç çamaşırını seçim edin. İç çamaşırlarınızı 60 derecede yıkayıp, ütüleyin. Sabah ve akşam iç çamaşırınızı mutlaka değiştirin.

Günlük tuvaletin ardındaki genital bölgenizi suyla temizledikten sonradan bir peçeteyle fazla iyice kurulayın.

Muhtemel olduğunca günlük ped kullanmamaya özen gösterin. Kullanmanız gerektiğinde yüzde 100 pamuklu olanlarını tercih edin ve sık sık değiştirin. Adet döneminizde kullandığınız vajinal tampon ve pedleri sık aralarla değiştirmeyi de unutmayın.

yaz_aylarinda_yasanan_kadin_hastaliklari

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Bakteriyel vajinozis; vajinada doğal olarak yer alan ve laktobasil adı verilen yardımcı bakterilerin azalması nedeniyle vajinal PH’ın bazik yöne kayması sonucu oluşan enfeksiyonlardan biri. Hijyenik olmayan umumi tuvaletlerden gardnerella vajinalis isimli mikrobun bulaşması sebebiyle gelişebildiği gibi, havuzdaki klorun vajinanın ph değerini değiştirmesine yan olarak da ortaya çıkabiliyor. Genellikle fena kokulu grimsi akıntı ve kaşıntıyla kendini gösteriyor. Özellikle adet döneminde ve cinsel ilişkiden sonra koku daha da belirginleşiyor.

NASIL KORUNMALI?

Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan hemencecik daha sonra idrarınızı yapın ve duş alın.

Klozete oturmadan sifonu çekin, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt yerleştirin.

Tuvalet sonrasında önden arkaya, yani vajinadan anüse içten temizlik yapın.

Adet döneminde tamponla denize girebilirsiniz. Fakat denizden çıkar çıkmaz tamponunuzu değiştirin. Adet döneminizde tamponla da olsa havuza girmeyin.

TRİKOMONAS ENFEKSİYONLARI

Trikomonas, genelde cinsel yolla bulaşan bir parazit. Uygun koşullarda dış ortamda birkaç saat canlı kalabilmesi nedeniyle havuzlardan, hamam ile saunalardan ve havlulardan da bulaşabiliyor. Fena kokulu, sarı-yeşilimtırak köpüklü bol vajinal akıntısı ile vajinada kaşıntı en sık görülen belirtisi. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide yanma, batma ve acı gibi sorunlar da gelişebiliyor.

NASIL KORUNMALI?

En etkili korunma yöntemi kondom (prezervatif) uygulamak.

Iki Taraflı kullanıma açık tuvaletlerde titiz olun.

İç çamaşırı ve havlu gibi özel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın

Temizliğinden belirlenmiş olmadığınız havuzlara girmeyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.