burun kanaması ve tedavisi

Yaz Aylarında Burun Kanamalarına Dikkat

burun kanaması ve tedavisiGüneşte fazla kalmamızın, sağlığımıza zararlı olduğu, pek çok kişi ve uzman tarafından söylenmekte; ve bilinmektedir. Ancak, son zamanlarda, sağlık konularına göz attığımızda, güneşin, cildimize olan etkisinden; ve kanserojen özelliklerinden bahsedildiğini görüyoruz. Oysa ki, güneşten, o anda etkilenen; ve etkisini de reaksiyonlar ile belirten bir organımız var; burnumuz.

Burnumuz, güneşin altında fazla kalmamız sebebiyle en çok etkilenen; ve ilk etkilenen organımız olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Burnumuzun güneşten etkilendiğini, burun kanaması olayı ile anlayabiliriz. Burun kanaması, güneş altında uzun süre kalan kişilerde görülebilmekte; bazı kişilerde ise daha fazla rastlanmaktadır. Yazımızda bu konu ile ilgili, sizlere, daha detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Burun kanamasının vücudumuzda görünmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesinin güneş olduğunu bilerek; ancak, tek faktörün de güneş olmadığını anımsayarak yaşamamız gerekmektedir. Havalar ısınmakta; ve ısınan hava, vücudumuzda bir takım olumsuz değişimlere neden olmaktadır. Güneş, burun kanamasının riskini daha fazla arttırmakla birlikte, güneş altında kalmadan, sadece havaların ısınması nedeniyle burun kanaması yaşandığı da sıklıkla görünen bir durumdur.

Burun kanaması sorunu, her yaştan insanın başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum için sayılabilecek bir kaç faktör vardır ki, bu faktörlere sahip olan kişilerin burunlarının daha çok ve sık kanadığı görülmektedir. Burnunu karıştıran kişilerin burunları, karıştırmayanlara oranla, daha sık kanamaktadır. Operasyon geçiren kişilerde de görülen burun kanamaları, soğuk algınlığı problemi bulunan kişilerde de sıkça görülmektedir.

Alerjik nezle ile savaşanlar, sinüziti olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olanlar, hipertansiyon sorunu bulunanlar, kan dolaşımı bozukluğu yaşayanlar; ve burun kemiğinde bulunan eğrilikler de burun kanamasına neden olan diğer etkenlerdir.

İki çeşit burun kanaması bulunmaktadır: ön burun kanaması ve arka burun kanamasıdır. Ön burun kanamaları, burnun ön kısmında oluşan kanamalardır; ve çok fazla önemsenmemekte; çünkü önemli sorunlar yaratmamaktadır. Genellikle ön burun kanaması, çocuklarda görülür. Ancak arka burun kanaması, genel olarak yaşlılarda, travma geçirmiş olan kişilerde; ve hipertansiyon sorunu ile boğuşmak durumunda olan kişilerde görülür. Acil olarak bir uzman kontrolüne alınması gerekmektedir. Burun kanaması genize doğru gitmektedir; otururken ya da ayakta dururken bile burun arkaya doğru kanamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.