Varikosel Hastalığı

Varikosel Hastalığı Tedavisi

Varikosel teşhisi konulan insana kısırlık problemi için önce mikro cerrahi varikosel ameliyatı önerilir. Varikosel belirlenen kişilere ilk tercih olarak ilaç tedavisi uygulanması ya da tüp bebek uygulaması yapılması doğru olmaz. Net ve doğru tanı konulması ve mikro cerrahi yönteminin başarılı olmasıyla tedavisi yapılan varikosel hastalarında spermiyogram parametresinde % 80’in üstünde istatiksel anlam gösteren düzelme oluşur ve bunların geneli başka bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilir. Geriye kalan kısmın önemli bir bölümü ise tüp bebek uygulaması gibi kolay ve ekonomik yöntemlerden yararlanabilirler.

Varikosel ameliyatı olan ancak olumlu sonuç alamayan kişilerin büyük bir bölümünde tekrarlayan varikosel durumu bulunduysa bile varikoselin ameliyat ardından tekrarlaması mümkün değildir. Yapılan ameliyatın teknik sebeplerle yetersiz olduğu bu durumlarda mikro cerrahi düzeltme ameliyatı yapılarak olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Tüp bebek işleminden önce varikoselin opere edilmesiyle sperm hücrelerinin döllenme özelliğini azaltan, kromozomlardaki parçalanma miktarını yükselten etkinin yok edilmesiyle gebelik oranının arttığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.