Anasayfa » Sağlık Haberleri » ‘Uzun süreli aşk acısı tiryakilik yapıyor’
'Uzun süreli aşk acısı tiryakilik yapıyor'
'Uzun süreli aşk acısı tiryakilik yapıyor'

‘Uzun süreli aşk acısı tiryakilik yapıyor’

Arada sevginin ve saygının olmadığı somut ya da psikolojik şiddet taşıyan ilişkiler de bu duruma misal olabilir. Bağımlılığın tedavisinin birincil ve en kayda değer basamağını bağımlılık yapan durumun ve bu durumu hatırlatan tüm etkenlerin hayatımızdan tamamen çıkarılması oluşturmaktadır.

Eski dönemlerde insanlar deneyerek bir takım bitkilerin zihinsel süreçleri etkilediğini bulmuş. Kimi vakit bulan kişiler bu maddelere bağımlı ülkü gelmişler. Tarihsel işlem her tarafında bu maddeler defalarca var olmuştur ve var olmaya da devam edecekler.

“HOŞNUTLUK DUYGUSU YAŞAYAMAMIŞ KİŞİLER MADDELERE YÖNELİYOR”

Size verilen öyle bir ödül düşünün oysa, bu ödül hayatınızda en çok keyif aldığınız etkinlikten, en fazla sevdiğiniz kişiden, hayatınızın en güzel anılarından daha fazla müsamaha ve memnuniyet duygusu veriyor.

Artık kişiye keyif verebilecek ne bir madde, ne bir insan, ne bir yaşam şekli kalıyor. Hiç bir dost, arkadaş, aile, sevdikleri, bedel verdikleri bu kadar kuvvetli bir müsamaha mekanizmasının yerini tutamıyor.  Bu da kişinin sevdiklerini hayatından çıkarmasına sebep oluyor ve birey gitgide artarak yalnızlaşıyor.  Bu tür maddeleri kullanmaya gereksinim duyan kişilerin yaşamında bu tür hazlardan yoksun yetiştiğini, İyi bir çocukluk yaşamı olmayan, sevgi ve merhamet duyguları öğretilmemiş, yeterince memnun etme duygusu yaşayamamış kişiler bu maddelere kolaylıkla yönelebilir.

“ÇARE İÇİN BİR ÖMÜR BOYU PSİKOLOJİK ÇABA GEREKİYOR ”

Çare için bir ömür boyu psikolojik olarak mücadele etmek gerekiyor ve bu mücadelede gereken her türlü desteği ve yardımı alabilmek. Evet, bu zorlu bir süreçtir fakat hiç bir vazgeçme mücadelesi maddeyi uygulamak ve etkileri ile uğraş etmekten daha zor değildir.

“ÇABA BİREYSELDEN ZİYADE TOPLUMSAL OLMALI”

Engellemekten kasıt yasaklamak değil, toplumu, her bir bireyi bilinçlendirmek, eğitim düzeylerini ilerletmek, sevgi ve saygı temelli bir toplum yaratmak, sağlıklı bir toplumsal psikoloji seviyesine erişmektir. Uyuşturucu maddeler ile mücadelede bireysel mücadeleden ziyade toplumsal bir uğraş daha manâlı yer tutmaktadır. Daha güzel ve dinç bir gelecek için birlikte, el ele, sevgi ve hürmet ile yol almalıyız. Varoluşumuzun geleceğine dışarı giden yol ilk kez kişisel mutluluğumuzdan sonra da toplumsal mutluluğumuzdan geçmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.