Anasayfa » Sağlık Haberleri » Uzmanlar uyardı egzama yürek hastalıklarını tetikleyebilir
Uzmanlar uyardı egzama yürek hastalıklarını tetikleyebilir
Uzmanlar uyardı egzama yürek hastalıklarını tetikleyebilir

Uzmanlar uyardı egzama yürek hastalıklarını tetikleyebilir

İngiliz araştırmacılar, ileri derece egzaması olanlarda, yürek krizi, felç ve kalp ritim bozukluğu riskinin daha fazla olabileceğini belirtti. Araştırmacılar, bu grupta kalp yetmezliği riskinin de yüzde 70 daha fazla olduğunun altını çizdi.

BMJ dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, ilave tehlike eksik olsa da yetişkinlerin takriben yüzde 10’unu etkileyen, bir cilt hastalığı olan egzamanın, ahali sağlığı açısından kayda değer olduğunu bildirdi.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulundan Dr. Sinead Langan liderliğindeki milletlerarası araştırma ekibi, egzaması olan, ortalama 43 yaşındaki 385 binden artı yetişkini inceleme ederek, her birini, egzaması olmayan, benzer yaş ve cinsiyetten beş kişi ile karşılaştırdı.

VEFAT RİSKİ ARTIYOR; Hastalar hafif, orta ya da ilerlemiş egzaması olanlar olarak sınıflandırıldı ve sıradan beş sene her tarafında takip edildi.

Çalışmada, ilerlemiş egzaması olanlarda felç riskinin yüzde 20, yürek damar rahatsızlığına alt ölüm riskinin yüzde 30, stabil olmayan anjina, yürek krizi, atriyal fibrilasyon riskinin ise yüzde 40’dan daha pozitif olduğu gözlemlendi.

Araştırmacılar, bu grupta yürek yetmezliği riskinin de yüzde 70 daha fazla olduğunun altını çizdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.