Uyuşmayı Dikkate Alın

Periferik atar damar hastalığı, başlıca ayak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya ast olarak artan, vasküler bir hastalıktır.

Hastalık hayat kalitesini bozar. Yürürken ve hastalığı ileri evrelerinde dinlenme halinde bile bacaklarda sızı ve kramplara niçin olur. Liv Hospital Ankara Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan İlkay, “Rahatsızlık doğumsal ya da daha sonra oluşabilir. Doğumsal olanlar diğer bir damara açılması (fistül) veya balonlaşma (anevrizma) türünden olabilir. Hastalığın en manâlı sebebi aterosklerozdur (damar sertliği)” diyor.

Damar sertliği en önemli neden Periferik atar damar hastalığının en bariz özellikleri aralarında bacak ve kolda uyuşma şiddet kaybı, görmede ya da konuşmada geçici bozukluk yer alıyor. Bunların dışarıya inme, yürürken bacaklarda ağrı, bacaklarda kapanmayan yaralar, ereksiyon (sertleşme) zorluğu, yemek sonrası karın bölgesinde ağrı, el hareketleri ile gelişen baş dönmeleri, sırt veya karında ağrı da doktora gitme konusunda uyarıcılar arasında. Hastalığın en manâlı nedeni ise halk aralarında damar sertliği olarak aşina aterosklerozdur.

Damar tıkanıklığı çoğunlukla şeker hastalarında görülüyor Bacak damarlarının tıkanıkları diz altı ve üstü diye sınıflandırılmakta ve son yıllarda balon ya da stentleme cerrahiden daha sık kullanılıyor. Diz altı damar tıkanıkları bilhassa şeker hastalarında görülüyor. Çare süreçleri geciktirildiğinde, ayakta kapanmayan yaralar çoğu süre uzvun kesilmesi ile sonuçlanabiliyor. Balon ile damarın açılması keza bere iyileşmesi ayrıca de uzuv kayıpları manâlı ölçüde azaltabiliyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.