Ünlü plastik cerrahtan “estetik” değerlendirme!

Dünyaca ünlü yüz plastik cerrahı ABD’li Prof. Dr. Jonathan Sykes,ilginç açıklamalar yaptı!

Dünyaca ünlü yüz plastik cerrahı ABD’li Prof. Dr. Jonathan Sykes, dünyanın en güzellerinin Angelina Jolie ile Halle Berry olduğunu, erkeklerde George Clooney’in ise çekiciliğiyle ilk sırada yer aldığını söyledi.

Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin 33’üncü toplantısı Antalya’nın Belek beldesinde devam ediyor. Bir çok ülkeden 400’e yakın yüz plastik cerrahının izlediği kongrenin onur konuğu ise, NBA’de Sacramento Kings takımında oynarken travma geçiren milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nu burnundan ameliyat ederek hem nefes almasını sağlayan, hem de şekil bozukluğunu gideren ABD’li dünyaca ünlü yüz plastik cerrahı Prof. Dr. Jonathan Sykes oldu.

Prof. Dr. Sykes yaptığı açıklamada, yüz plastik cerrahlarının dudak ve damak yarığını düzeltme, burundan nefes almayı
kolaylaştırma gibi sağlık sorunlarının giderilmesini sağlayan ameliyatların yanı sıra, gençleştirme, estetik ameliyatları da yaptıklarını bildirdi.

Bir çok ünlüyü ameliyat ettiğini ancak ettiği Hipokrat yemini ve ABD yasaları çerçevesinde bunların kimliklerini açıklayamayacağını ifade eden Prof. Dr. Sykes, Türk milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nu da Sacramento Kings takımında oynadığı dönemde ameliyat ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Sykes, “Bir yüz plastik cerrahı olarak dünyanın en güzelleri ve yakışıklısı sizce kim” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Dünyanın en güzelleri bence kadınlarda Angelina Jolie ve Halle Berry, erkeklerde ise George Clooney. George Clooney uzun yıllardır en çekici erkek seçiliyor. Bence de olgun bir çekiciliği var. Bu değerlendirmem sadece güzellik için geçerli elbette. Toplum meşhur insanları dışarıdan biliyor, tanıyor, güzelliklerini ona göre değerlendiriyor ama dış güzellik kadar karakter de çok önem taşımakta. Biz bunları da görme şansına sahip oluyoruz. Bana sorarsanız hangi ünlüleri ameliyat ettiniz diye. Bir çok ünlüyü ameliyat etmeme rağmen bunu söyleme şansım yok. Çünkü dünya genelinde Hipokrat yeminine göre hekimler ameliyat ettiği hastalar hakkında bilgi veremez. Hidayet’i söylememin tek nedeni, Hidayet’in buna izin vermiş olması. Gazetelerin birinci sayfalarında bu konuda haber çıktığında, kendisi benim adımı verdiği için rahatlıkla bunu söylüyorum. Yoksa söylemem söz konusu olamaz. Biremlak komisyoncusu meşhur bir insana ev sattığında rahatlıkla bunun reklamını yapabilir ama biz yaptığımız bir ameliyatı bu şekilde yayınlamaya kalkarsak yasal olarak sıkıntıya gireriz.”

“HİDAYET BİZE ÖN SIRALARDAN BİLET AYARLADI”
Prof. Dr. Jonathan Sykes, Hidayet’in ameliyatından sonra çok iyi arkadaş olduklarını, evinde verdiği bir davete Hidayet’in de katıldığını anlattı. Prof. Sykes, şöyle devam etti:

“Hidayet çok iyi bir insan. Hatta bir kez  yeğenlerim için bize ön sıralardan bilet ayarladı. Yeğenlerim çok mutlu oldu. Ailece ön sıralardan
Hidayet’i seyretme şansı bulduk. Bu biletleri bize uzaktaki bir maç için bulmuştu, kendisine müteşekkir kaldık. Maçtan sonra kendisini ziyaret etmemize de izin verdi. Yeğenlerim o günü hiç unutmuyorlar.”

“İNSANLAR GENÇLEŞMEYE YÖNELİYOR”
Son yıllarda bir çok kişinin gençleştirme ameliyatlarına ilgi gösterdiğine de işaret eden Prof. Dr. Sykes, “Bir çok insan medyanın da
desteğiyle gençleştirme ameliyatlarına yöneliyor. Sinema, televizyon, gazete, dergi gibi medya organlarında yer alan ünlü insanların çoğu genç olduğu için, insanlar da genç görünebilmek için her yola başvurabiliyorlar. Özellikle de yüz gençleştirmeyle ilgili talepte artışlar oldu” diye konuştu.

İnsanların yüzlerindeki kırışıklıklardan kurtulmak istediklerine değinen Prof. Dr. Sykes, en çok da göz etrafındaki kırışıklıklardan kurtulmak
istediklerini vurguladı. Prof. Dr. Sykes, ikinci sıklıkta çene yanındaki sarkmalardan kurtulmak isteyen insanların, ardından gıdılarından kurtulmak için ameliyat masasına yattıklarını ifade etti.

Gençleşmek isteyenlerin bunu yaparken en az masrafla ve işlerinden en az süreyle uzak kalacak operasyonları tercih ettiklerini kaydeden Sykes, “En kısa sürede en az parayla, en etkili sonucu almak isteyenler son yıllarda daha sıklıkla iğneyle yapılabilen dolgulara, botoksa ve kısa sürede iyileşme sağlayan cerrahilere yöneldiler” dedi.

“EN ÇOK DA KADINLAR”
Prof. Dr. Jonathan Sykes, estetik ameliyatlara erkeklerden çok kadınların rağbet ettiklerinin altını çizerek, “Eğer yüz gençleştirme ameliyatları söz konusuysa, kadın erkek oranı dokuza bir. Yani yüz gençleştirme ameliyatı yaptıklarımızın yüzde 90’ı kadın, yüzde 10’u erkek. Burun söz konusu ise, her dört kadının yanında ancak bir erkek bu operasyona karar veriyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Sykes, “güzel insan” kavramının her ırkta farklılık arz edebileceğine de işaret ederek, şöyle devam etti:

“Çünkü her ırk için güzellik başka bir şeydir. Her ırk içinde güzel insanlar vardır. Asyalı için ideal yüz farklıdır, Avrupalı için farklıdır, siyah
için farklıdır ama her birisinin kendine göre, kendi içinde bir güzelliği vardır.”

Prof. Dr. Sykes, kaç, göz, yüz gerdirme gibi gençleştirme ameliyatlarının maliyetinin de ABD’de 12 ile 40 bin dolar arasında değiştiğini bildirdi. Sykes, Türkiye’de de mesleğinde çok bilgili ve becerili yüz plastik cerrahları bulunduğunu, Türklerin bu tür ameliyatlar için başka ülkelere gitmelerine gerek olmadığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.