Sürekli Yorgunluğun 7 Esas Nedeni

Sürekli Yorgunluğun 7 Esas Nedeni

Sağlıklı yaşadığınız halde kendinizi bitkin hissediyorsanız ve bunun sebebi yoğun iş temposu değilse ciddi bir sağlık sorununuz olabilir. İşte yorgunluğun ana 7 temel nedeni.

Kansızlık:

Üretkenlik çağınızda iseniz ve bilhassa adet dönemleriniz uzun sürüyorsa, miyomlarınız varsa veya yakın süre önce doğum yaptıysanız, bunlara ast kan kaybı nedeniyle kadınlarda yorgunluğun birinci nedeni olan anemi gelişmiş olabilir. Kanamalar sonucunda kanda oksijeni içeren alyuvarlardaki demirden varlıklı bir protein olan hemoglobin miktarı azalır. Dokular ve organlar yeterince oksijen almayınca bunun sonucu yorgunluktur. Kansızlığın öteki nedenleri iç kanama veya demir, folik asit veya vitamin B12 eksikliği olabilir. Böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklar da kansızlığa neden olabilir. Baş dönmesi, solukluk, üşüme şehvetli, kalp atımında süratlenme kansızlığın diğer belirtileridir. Kansızlığın tanısı için doktorunuz bir kan testi isteyecektir. Eğer sebep demir eksikliği ise demir takviyesi gibi kansızlığın nedenine karşın tedavi uygulanır. Etkili tedaviyle dermansızlık, en geç 30 günde geçecektir.

Hipotiroidi:

Çoğunlukla enerji düzeyiniz her zaman düşükse, kendinizi bitkin ve hattâ birazcık depresyonda gibi hissediyorsanız bunların sebebi yavaş çalışan tiroid bezi olabilir. Tiroid bezi vücudun enerji metabolizmasını yoklama eder. Kadınlarda sanıldığından çok daha yaygın olan tiroid bozukluğu T3 ve T4 gibi tiroid hormonlarının düzeyinin saptanmasıyla teşhis edilebilir. Bu hormonlar düşükse dıştan hormon takviyesi yapıldığında takâtsizlik şikâyetiniz kısa zamanda geçecektir.

İdrar yolu enfeksiyonu:

Kadınların çoğunda idrar yolu enfeksiyonu yanma ya da sık idrara gitme ihtiyacı gibi belirtilerle birlikte ise de bazı hastalarda hiçbir semptom olmayabilir ya da belirtiler hafif olduğundan ayrım edilmeyebilir. Kesintisiz bitkinlik da bu gibi idrar yolu enfeksiyonlarının tek belirtisi olabilir. Cinsel birleşme bakterileri idrar yolunun ağzından vajinaya dürüst ittiğinden bu riski artırabilir. Bir idrar tahliliyle teşhis konulabilir. Genel Olarak ağızdan alınan bir antibiyotikle tedavi hızlı ve kolay netice verir. Takâtsizlik da birkaç gün içinde kaybolur. Bir zaman daha sonra bitkinlik veya diğer belirtiler tekrarlarsa baştan idrar testi yaptırın çünkü bir takım kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları kroniktir.

Pozitif kafein alımı:

Süratli bir enerji desteği için çoğumuz kahve ya da kola içeriz fakat bazı kadınlarda kafeinin fazlası ters bir etki yapabilir. Bir uyarıcı olan kafein, artı miktarda alındığında yorgunluğa neden oluyor. böylece kafein alımının daha da artırılması sorunun kötüleşmesinden diğer işe yaramıyor. Çözüm; yaşantınızdan kafeini muhtemel olduğu kadar çıkarın. Bu, yalnızca kahvenin yok çikolata, nehir, kola ve kafein içeren bazı ilaçların da kesilmesi anlamına geliyor.

Besin intoleransı:

Besinlerin bize enerji verdiği kabul edilir lakin bazı doktorlar rahat beslenme intoleranslarının bunun aksine yol açtığına inanıyor. Hafif bir besin intoleransı bile uykunuzun gelmesine yol açabilir. Tolere edemediğiniz yani yendiğinde size, sizin bu besine bağlamadığınız ve ondan olduğunu düşünmediğiniz rahatsızlıklar verebilen bir takım besinler olabilir. Bu besinlerin farkında olan olmadan sürekli yenilmesi kendinizi,kesintisiz yorgun ve bitmiş hissetmenize neden olabilir. Eğer belirli besinleri yedikten daha sonra 10-30 dakika içinde uykunuz geliyor, kendinizi kötü hissediyorsanız şüphelendiğiniz besinleri beslenmenizden çıkarın. Böyle bir şüpheniz varsa doktorunuzla konuşun.

Uyku apnesi:

Tatmin Edici uyku uyumuyorsanız bu bir takâtsizlik sebebi olabilir. Ama ya tatmin edici uyku uyuyup ta aslında uykunuzu almadığınızı bilmiyorsanız? Uyku apnesi olarak tanıdık durumda siz uykuda iken çoğunlukla her gece birçok kez nefes almanız durmaktadır. Netice, gece kaç saat uyursanız uyuyun tüm gün bitkin olmanızdır. Uyku apnesi konusunda uzmanlaşmın bir doktorun yardımıyla uyku laboratuvarında bu hastalığa teşhis konulması mümkündür. Uyku apneniz varsa doktorunuz kilo verme ve sigarayı bırakma gibi yaşam tarzı değişimleri önerecektir. Siz uyurken hava yollarını açık tutan cihazlar veya nefesle tetiklenen basınçlı hava cihazları kullanılabilir. Aşırı olgularda, tatmin edici hava akımının sağlanması için ameliyat gerekebilir.

Tanı konmamış yürek hastalığı:

Elektrikli süpürgeyle evi arındırmak, bahçe işleri veya alışılmış jurnal işlerinizi gerçekleştirmek gibi sıradan işler sizi yoruyorsa, kalbiniz SOS sinyali gönderiyor olabilir. Eğer bu kolay hareketlerle gelen takâtsizlik duygusal hele birdenbire ve gereksiz yere ortaya çıktıysa, ciddi durumların habercisi olabilir, beklemeden doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.