Sırt ve Göğüs Ağrıları

Sırt ve göğüs ağrısı nedenleri: Postüral bozukluklar (skolyoz), Scheuermann hastalığı, metabolik kemik hastalıkları (osteoporoz), diffuz idiyopatik iskelet hiperostozu (DISH), fibromiyalji, kireçlenme, ankilozan spondilit, zona, tüberküloz, tümörler, iç organ hastalıkları.

Scheuermann Hastalığı. Sırt omurlarında gelişme bozukluğu vardır. Kızlara göre erkek çocuklarda çok daha sıktır. 12-16 yaşları arasında ortaya çıkar. Sırt yuvarlaklaşır. Sırt ağrısı uzun süre ayakta durma veya ağır yük taşımayla başlar. İstirahatla kaybolur. Tanıda radyografiden yararlanılır. Tedavi ağrının ve deformitenin önlenmesine yönelik olmalıdır.

Diffuz İdiyopatik İskelet Hiperostozu (DISH). Nedeni bilinmemektedir. Bütün omurgayı tutabilmekle birlikte sırt en sık tutulan bölgedir. DISH orta ve ileri yaş hastalığıdır. Erkeklerde daha sıktır. DISH’li hastaların başlıca yakınması sırt ve belde sertlik ve hafif ağrıdır. Genellikle spinal sertlik ve ağrı orta yaşlarda başlar ve yıllarca sürebilir. Sabah sertliği hafif aktiviteyle bir saat içinde kaybolur. Oturmakla, soğuk ve nemli havalarda artar. DISH’in kendine özgü bir laboratuvar tetkiki yoktur. Hastaların %40’ında diyabet bulunur. Tanıda radyografiden yararlanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.