Anasayfa » Sigara » Sigarayla ilgili bir takım sorulara cevaplar
Şahsiyet bozuklukları
Şahsiyet bozuklukları

Sigarayla ilgili bir takım sorulara cevaplar

Soru: Sağlığa zararı olmayan sigara var mıdır ?
Cevap: Böyle bir sigara yoktur. Her türlü sigara sağlığa zararlıdır.

Soru: Az sigara içmenin de sağlığa zararı olabilir mi ?
Cevap: Olabilir. Tek sigara deha insan sağlığı için zararlıdır. Çok az sigara içenlerin bile akciğerlerinde hasar tespit edilmiştir. Kaldı İd, az sigara içen kişiler böyle durmamakta, zamanla içtikleri sigara adedini artırmaktadırlar.

Soru: Sigara içenler niçin sabahları ök-sürüp, balgam atarlar ?
Cevap: Sigara dumanı, solunum yollarındaki salgı yapan gözenekli olan sayısını artırır. Bundan niyet, içeriye giren zararlı maddeleri sulandırıp, zararsız ışık halkası getirmektir. Tıpkı, göze duman kaçınca, gözün sulanması gibi. öte yandan duman, solunum yollarındaki tüylü hücrelerin, tüylerinin hareketini felç eder. Gece sigara içilmediği için, tüyler baştan hareket kabiliyetini kazanırlar. Birikmiş yer alan balgamın dışarı atılmasına takviye için öksürük refleksini uyararak onun dışarı atılmasını sağlarlar.

Soru: Sigara içimi ile alınan ilaçlar arasında ilişki olabilir mi ?
Cevap: Sigara bazı ilaçların etkisini azaltabilir, bazılarını ise iyice etkisiz hale getirir.

Soru: Sigara bırakıldığında vücuda verdiği zararlar ne kadar zamanda geçer ?
Cevap: Bu, sigaranın kaç yıl ve ne miktarda içildiğine bağlı olarak değişir. Ama hafif sigara içicilerinde 10 yıl daha sonra kanser ve kalp hastalığı riski, tamamen içmeyen kişilerle benzer boyuta ulaşır. Lakin ağır içicilerde bu zaman 20 yılı bulur.

Soru:
Sigarayı bırakmada en tehlikeli dönem nedir ?
Cevap: Birincil 2-3 aydır. Çünkü bırakmaya niyetlenenlerin yüzde 88′i 2 ay içinde sigaraya her tarafta başlamaktadır. 2 ay sabredebilen, büyük ihtimalle başarmış sayılabilir. Bu süreyi 6 aya çıkarana ise bırakmış gözüyle bakabiliriz.

Soru: Sigarayı bırakmada en önemli etmen nedir ?
Cevap: Istikrarlı ve hevesli olmaktır. Hem bu gücün kendimizde mevcut olduğunu bilmeliyiz.

Soru: Sigarayı bırakanlar niçin kilo alır ?
Cevap: Sigara ağızı meşgul etmekte, kişi daha eksik yemektedir. Ayrıca sigara bırakmakla insan daha az kalori harcayacağından bu faaliyetin yakacağı enerji, artı kilo olarak biriktirilmiş olmaktadır.

Soru: Bu dönemde kilo almamak için ne-lere, dikkat etmeli ?
Yanıt: Acıktığımızda meyve yemeli, bol bol .su içmeli ve uyumlu çalışma yapmalıdır.

Soru: Mentollü sigaralar için ne dersiniz ?
Cevap: Mentollü sigaralar daha tehlikeli bile olabilir. Bu sigaralarda, duman içe çekildiğinde boğazda serinlik duygusu oluşturmaya yetecek kadar mentol mevcuttur. Kullanıcıların, mentollü sigaraları başka sigaralara kadar daha derin nefes çekerek içtikleri ve daha uzun süre içlerinde tuttukları görülmüştür.

Soru: Nikotine fazla bağımlıyım. Acaba sigarayı bırakabilir miyim ?
Yanıt: Nikotin bağımlılığı pozitif olanlar da sigarayı bırakabilir. Ademoğlu bu potansiyel güce sahiptir. Yeter fakat bu gücü harekete geçirelim. Bu kitabı okuyarak ve kararlı olunarak sigara içimini kesebiliriz. Çünkü nikotin beden için mutlaka alınması gereken bir madde değildir. Karoser nikotine nasıl alıştıysa, sigarasızlığa da öylece alışabilir.

Soru: Çevremdeki arkadaşlarımdan ve yakınlarımdan sigara içenler bırakmamı kabullenemediler. Beni sigara içmeye zorluyorlar. Ne yapsam ?
Cevap: Bu gibi durumlarda sigara içmeyenlerle daha fazla görüşmeye çalışmanız ve çevrenizdeki sigara içenlere sizin yanınızda içmemelerini öneri etmeniz gerekir. Hem içenleri de sizin gibi sigarayı bırakmaya özendirme ediniz. Onlara elinizdeki kitapçığı hediye ederek bu adımı atmalarına tezgâhtar olabilirsiniz.
diğer taraftan sigaraya tekrar başlamanızı isteyen yakınlarınıza tütünden oluşan hastalıklardan bahsedebilirsiniz. Sigarayı bırakınca nasıl rahatladığınızı da anlatın.

Soru: Sigara içmek sıkıntıyı dağıtır mı ?
Cevap: Buna inanılmasının tek sebebi, canımız sıkıldığında sigara yakmamızdır. Lakin can sıkıntısı bir akıl problemidir. Sıkılmamız, zihnimizi meşgul edecek ilginç bir şey olmaması anlamına gelir. Bulmaca çözmek, kitap okumak ya da diğer bir meşgale bulmak zihnimizi oyalar, ama sigara içmek us açıcı bir faaliyet değildir. Hatta bir vakit sonradan sigara yakmak bile otomatik hareket haline gelir.
Kısacası sigaranın sıkıntıyı dağıttığını sanmamız yanlış şartlanmadan kaynaklanmaktadır.

Soru: Sigarayı içime çekmiyorum. Bu yüzden bağımlı sayılmam ve bana artı zararı olmaz nasıl olursa olsun ?
Yanıt: Sigarayı içinize çekmemekle tabii ancak zararlarını azaltmış oluyorsunuz. Ancak dudak tiryakileri de sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmaktadır. Bunu bilmenizi ve gerçi sigarayı bırakmanızı nasihat ederiz.
Keza genç nesle kötü örnek olmaktan da kurtulmuş olmanın yanı sıra, içtiğiniz sigara dumanıyla çevreye hasar vermemiş olursunuz.

Soru: Sigara içip içmemem beni ilgilendirir. Başkaları bana karışmasın, ben onlara karışıyor muyum ?
Cevap: Sigara içmek sadece kişinin kendine zarar vermekle kalmaz. Sigara kullanmak keza başkalarını özendirici etki yapar, ayrıca de edilgen içime sebep olarak onlara da zarar verir. Bu yüzden hasar toplumadır, yalnızca içene değil.

Soru: Depresyonda sigara tüketimi artar mı ?
Yanıt: Buhran ve bir takım ruhsal bozukluklarda sigara tüketiminin arttığı doğrudur. Bu sebeple sigara vazgeçme sürecinde, bunalım ve diğer ruhsal bozukluklar açısından da değer biçme yapılması ve buna uygun çare uygulanması gerekir.
Sadece bu açıdan bile sigarayı ayrılmak şarttır. Çünkü kişi depresyondayken zaten sıkıntıdadır, bunun doğurduğu problemler bir yanlamasına, bundan başka sigaranın zararları buna eklenecektir.

Soru: Sigara içen arkadaşım ayrılmak istiyor. Nasıl takviye olabilirim ?
Yanıt: Bir tiryaki sigarayı bırakmaya çalıştığında arkadaşlarının ve yakınlarının desteği epeyce önemlidir. Sigarayı bıraktıktan sonra fazla daha güzel koktuğunu ve ne değin daha basit nefes aldığını söyleyelim. Sigaradan söz etmiyor diye unuttuğunu sanıp konuyu açmamazhk etmeyelim ve ona övgü yağdırmaya devam edelim. Artı strese girmemesini sağlayalım. Hayatına ufak mutluluklar ve keyiflerle renk katmaya çalışalım. Gerginliğini ve sinirli oluşunu hoşgörüyle karşılayalım. Asap küpü haline geldiğinde, “Sigara seni ne hallere düşürmüş. Dua et ama, bundan kurtuldun. Cesaretli ve akla yatkın olman fazla hoşuma gidiyor” deyin.

Soru: Sigarayı aniden bırakmanın tehlikesi var mıdır ?
Yanıt: Endişe edilecek hiçbir tehlike laf-konusu değildir. Yeter ancak niyetli ve iradeli olalım. Sigarayı bırakınca ortaya meydana çıkan nikotin yoksunluğunun da zaten yıkıcı ve güvenli olmayan etkileri yoktur.

Soru: Sigarayı bıraktığımda kilo alıyorum. O da zararlı değil mi ?
Yanıt: Sigarayı bıraktıktan sonradan fazla kilo almamak, kişinin kendi elindedir. Perhiz, çalışma ve ahenkli yürüyüşlerle bunu sağlayabilirsiniz. Bunlara rağmen, alınacak 1-2 kilo fazlasıyla, sigaranın getireceği zararlar kıyaslanamaz bile. Eğer sorun görünüme ait estetik bir problemse; sigaranın cildi bozması, saçları kurutması ve saç kırılmalarına yol açması gibi pek çok estetik soruna yol açacağı bilinmelidir.

Soru: Bazı yabancı sigaralara alışanlar, diğer marka sigara içenen oluyorlar. Bunu nasıl açıklıyorsunuz ?
Yanıt: Bu alıcı sigaralara, alışılmışlık kazandırıcı bir takım maddelerin katıldığını biliyoruz. Bağımlılığın tehlikesini büyüten bu durum nedeniyle sigarayı anında ayrılmak şarttır.

Soru: Evde sigara bulunduruyorum, içmesem bile orada olduklarını iyi anlamak bana güven veriyor. Yaptığım dürüst mudur ?
Yanıt: Sigarayı bırakmasına rağmen evlerinde sigara saklayan insanların başarısızlık oranının, sigarayı atanlarınkinden daha yüksek olduğunu varsayım edebiliriz. Bunun sebebi, sigarasız-lığa alışılan bir dönemde, yaşanan bir bezginlik halinde evde hazır bekleyen sigarayı içmenin gayet kolay olmasıdır. Böyle olmasa, dışarı çıkıp sigara bulunana dek sözünden dönme ihtimali artar veya sigara içme ricası geçmiş olur zaten.
Lakin benim tavsiyem; emin istikrarlı olun ve yakınınızdan bu iğrenç zehiri atın. dahası sigara içmek zorunda olmamanın zevkine varın, bu mutluluğu aralıksız hissedin ve yaşamaya çalışın.

Soru: Sigarayı bundan böyle 3 aydır içmiyorum ve her tarafta o kötü günlere dönmemek için kendime güveniyorum. Günde 1-2 sigarayı sevinçle içebilir miyim ?
Yanıt: Bu muhtemel değildir. Sigarayı artırma riskiniz fazla yüksektir, hattâ tekrar eski fena günlere bu şekilde döneceğinizi söyleyebilirim. Böylece yapmayı deneyenler, stresli durumları mazeret ederek içtikleri sigara sayısını çoğaltmakta ve eski hallerine gelmektedir.
Bir sigara yakmakla her şey her tarafta başlar. Sigaranın tadı birincil ilk önce iğrenç gelir fakat insan bedenine her tarafta nikotin vermiş olduğu için, sigarasını söndürür söndürmez kandaki nikotin seviyesi düşer ve tiryakinin içinde bir ses, yeniden yakmasını söyler. Bütün kurtulmuşken sigaraya tekrar tiryakilik kazanır.
Size tavsiyemiz, kökten bir yaklaşımla hiç sigara içmemenizdir.

Soru: Bir yakınım hiç sigara içmediği halde akciğer kanserine yakalandı. Yoksa sigaranın zararları abartılıyor mu ?
Cevap: Sigaranın pekçok hastalığa yakalanma riskini artırdığı bir gerçektir. Ama hastalıkların ortaya çıkmasında öyle fazla etken rol oynar. Ahali sigara içmemekle risk faktörlerinden kayda değer birini yok etmiş olurlar. Yoksa sigara içmeyenin akciğer kanseri olmayacağı söylenemez.
Yalnız akciğer kanserli hastalann yüzde 90-95′inin sigara tiryakisi olduğunu unutmayalım.

Soru: Sigara yerine puro veya pipo içsem zararı daha mı az olur ?
Yanıt: Sigara içildiğinde akciğer kanseri riski, pipo içildiğinde ise ağız boşluğu kanseri riski artar. Zararlar yönünden nesil değişir kısacası… Yoksa sigaradaki kanser yapıcı maddelerin aynısı bunlarda da bulunur. Keza puro da pipo da yürek sağlığını sigara kadar negatif etkiler.

Soru: Sigaradan devletin vergiyle bütçeye önemli bir gelir elde ettiğini biliyoruz. Sigara kârlı değil mi ?
Yanıt: Sigara ülke bütçesine getirdiği gelirin fazla daha fazlasını hastalıklarla, yangınlarla kaybettirmektedir. Yani götürdüğü, getirdiğinden kat kat fazladır.
Sadece yapılan hesaplara göre bir paket sigaranın insan sağlığına yaptığı hasar 45 YTL’dir. Varın dehşet meblağı hesaplayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.