Sigaranın Neden Olduğu Kalp Damar Hastalıkları Nedir

anser ve kronik akciğer rahatsızlıklarından sorumlu olmasının yanı sıra, sigara ateroskleroz ve bunun sonucunda ortaya çıkan ve kalp krizine yol açan koroner kalp hastalıkları için de majör bir risk faktörüdür:

Sigara içenler içmeyenlere göre %70 daha fazla koroner hastalıklarından ölürler.

65 yaşından gençlerde koroner hastalıklar erkeklerde %45, kadınlarda %40 oranında sigaraya bağlıdır.

Sigarayı bırakmak koroner hastalık riskini bir yılda %50 azaltır.

Sigara dumanında bulunan binlerce zehirli maddeden biri olan karbon monoksit kalp hastalığı , inme ve diğer dolaşım bozuklukları ile doğrudan ilişkilidir.

Sigara dumanının yalnızca %15’i sigara içen tarafından solunurken, kalan %85’i havaya dağılır ve başkaları tarafından solunur. Pasif içicilik olarak da bilinen bu istemsiz sigara içimi kalp damar hastalığı riskini %30-50 artırmaktadır. Her yıl dünyada 38,000 kişi, başkalarının içtiği sigaranın yol açtığı kalp damar hastalığı nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

  • Sigara, orta yaşlı kadın ve erkeklerde kalp hastalığına bağlı ölüm riskini üç kat artırır.
   • Hem aktif hem de pasif içicilik, damar sertliği ve bunun sonucunda ortaya çıkan ve kalp krizine yol açan koroner kalp hastalıkları için majör bir risk faktörüdür.
    • İskemiye bağlı inme riski sigara içenlerde neredeyse ikiye katlanır.
    • Sigara, HDL (iyi) kolesterolü azaltır.

     • Kan basıncını ve kanın pıhtılaşma eğilimini artırır.
      • Tıp dilinde periferik arterler olarak geçen kol ve bacaktaki atardamarlarda hastalık ve aort anevrizması riskini artırır.
      • Sigara, diğer faktörler olmadan da tek başına kalp hastalığı riskini artırır, hele bir de diğer risk faktörleri varsa risk daha büyük oranda artar.

      Bir cevap yazın

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak.