Şeker hastalarının göz nuru Stevia

Şeker hastalarının şekere alternatif olarak kullandığı stevia bitkisi, Mersin’de yetiştirilmeye başlandı.

Mersin’in Faziletli İlçesi’nde, anavatanı Güney Amerika olan, halk aralarında ‘Şeker otu’ olarak tanıdık şekerden 30 kat daha tatlı doğal bir bitki olan ‘Stevia’ bitkisinin üretimine başlandı.

Oda Başkanı Rasim Şahin, kendi bünyelerindeki fidanlık imal merkezinde üretim merkezi sorumlusu Mustafa Yılmaz’dan bilgi aldı. Şahin, bilhassa diyabet hastalarının kullandığı bitkinin üretimine başladıklarını belirterek, “Sınırlı sayıda yaptığımız üretim çalışmaları galibiyet ile sonuçlandı. Şeker Hastalığı hastalarına bir müjde olarak yaptığımız bu çalışmalarımız şanslı olsun. Faziletli’de birincil kez üretimine başlanılan bitki şeker hastalarının çok kullandığı bir bitkidir” dedi.

Şekerden 30 kat daha tatlı olan ve sıfır kalori taşıyan şeker bitkinin çok enerjik bir tatlandırıcı olduğunu açıklama den Tarım Danışmanı Yılmaz ise şunları söyledi:

“Şeker otu gelecek yıllarda büyük bir kitle kadar kullanılması beklenen bir bitki. derhal fidanlığımızda test ürünlerimizi elde ettik. Bitki 25-30 santim uzunlamasına geldiği zaman hasat yapılır ve kurutulduktan sonradan küçük bir parçası zeka fazla güçlü tatlandırıcı özelliğine sahiptir. şu anda fidanının 2 her birine 39 TL’den satılıyor. Kurutulduktan sonra kilosunun takriben bin TL’den satılabilen bu bitki, bilhassa pastanelerin imalathanelerinde tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. İnşallah üretimini kısa zamanda arttıracağız. Fidanlık merkezimizde vatandaşlara torbalarda satışa sunulacak.”

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.