Şah damarı tümörü nedenleri

Şah damarı tümörü nedenleri

Fazla nadir görülen kanser hastalıklarından birisi olan şah damarı tümörü, mütenevvi belirtilerle kendini bildiren bir hastalıktır. İlerleyen yaşlarda husule gelme riski fazla yüksek olan şah damarı tümörünün belirtileri kişiden kişiye göre farklılık göstermekte ve o kadar çok sebepten nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Şah damarı tümörü nedenleri ve sebepleri nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada şah damarı tümörü hastalığı hakkında öyle fazla insan veri sahibi olmamakla beraber, böyle bir hastalığın varlığından birle haberleri yoktur. Şah damarı tümörü laf konusu bölgedeki kan basıncını algılayan cisimciklerden kaynaklı bir rahatsızlıktır.

Şah damarı tümöründe görülen belirtiler çoğunlukla diğer hastalıklarla karşılaştırılır. Detaylı ve dikkatli uygulanan tetkikler sonunda şah damarı tümörünün varlığı saptanır. Şah damarının ve beyne giden toplardamarların bulunduğu bölgede husule gelen şah damarı tümörü, tam bir bomba gibidir diyebiliriz.

Şah damarının ve beyne dışarı giden toplardamarların bulunduğu bölgede ortaya çıkan bitkiler yaptığı basılarla bazı şikayetlerin yaşanmasına niçin olur. Bu şikayetler şah damarı tümörü belirtileridir. Şah damarı tümörünün belirtileri ise ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma güçlüğüdür.

Hem kulaklarda duymanın azalması, boyun bölgesinde şişkinlik ve sancı hissedilmesi, ele gelen kitle de şah damarı tümörünü muhabere eder. Kimi zaman ise kesinlikle anlaşılmaz. Ara Sıra 15 cm değin büyüyebiliyor, ara sıra 4 cm de ortaya çıkıyor. Fark edildiği vakit mutlaka ameliyat ile tümörün çıkarılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.