denge bilekliği

Sağlık bakanlığı denge bilekliği hakkında uyardı!

Sağlık Bakanlığı, “Vücudu dengeler” sloganıyla satılan bileklikler konusunda tüketicileri uyardı ve bu ürünü satanlar hakkında işlem başlatacağını duyurdu.

Son dönemde çok revaçta olan rengarenk bilekliklerle ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan tüketicilere uyarı geldi. Özellikle ünlü sporcular ve sanatçılar tarafından takılan “Power Balance” adlı bilekliklerin kişiye denge ve güç sağladığı iddiasına karşı işlem başlatacağını duyuran bakanlık, araştırmalar sonucunda böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığınca yapılan incelemelerde; ‘Germanyum/Titanyum vb. alaşımlı, manyetik alan etkili olduğu ifade edilen ve bel, baş, sırt, bilek, dize takılarak kullanılan ürünlerin’ medyada reklam ve satışının yapıldığı tespit edilmiştir” denildi.

İYİ GELMEDİĞİ ŞEY YOK!

Açıklamada, satışı yapılan bu ürünlerin, kireçlenme, eklem ağrısı, migren, nefes darlığı, lif dokusu iltihabı, karpal tünel sendromu, siyatik sinir hücresi harabiyeti, kalça ve diğer eklem ağrıları, göz hastalıkları gibi rahatsızlıkları iyileştirdiği/iyileşmesine yardımcı olduğu, ruh sağlığını düzeltici etkileri bulunduğu, hücre zarlarını stabilize ettiği, AIDS’e sebep olan virüsün çoğalmasını engellediği, kan kanserinin bazı formlarını iyileştirdiği ve benzeri pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğunun iddia edildiği hatırlatıldı.

UZMANLAR ARAŞTIRDI VE UYARDI

Söz konusu ürünlerle ilgili olarak İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesindeki uzmanların bir araştırma yaptığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Toplantı sonucunda bu ürünlerin; 1) Ambalaj ve etiketlerinde belirtilen veya tanıtım ve reklamlarında ifade edilen tıbbi faydalar konusunda klinik çalışmalar ve kanıtlanmış bilimsel dayanaklardan yoksun olduğu, bilimsel olarak kabul edilebilir verilere sahip olmadığı, 2) Bu ürünlerin sağladığı ifade edilen tıbbi faydaların tüketiciyi yanıltıcı olduğu, tüketiciyi tereddüde düşürdüğü ve haksız rekabete yol açtığı sonucuna varılmıştır.”

Açıklamada, bu ve benzer ürünlere karşı aktif piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin yürütüldüğü de vurgulandı. Denetimler sonucunda bu ürünlerin üretim, ithalat veya satışını yapanların tespit edileceği kaydedilen açıklamada, bu kişi ve kurumlara idari yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tüketiciler de bu ürünler hakkında uyarılarak, “Tüketicilerin bu ürünlerin sağladığı iddia edilen tıbbi faydalara itibar etmemeleri gerekmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.