çocuklarda bitlenme

Saçlarda bitlenme ve uyuz hastalığı

çocuklarda bitlenmeBitler, çok rahatsızlık vermelerinin yanı sıra, ço­cuğun pis olduğunu gösterdiği kaygısıyla bir utanç kaynağıdırlar. Gerçekte bit, temiz, yağsız ve kepek-siz saçları yeğler. İnsan kanıyla beslenen parazitler­dir. Saç kıllarının dibine sıkıca yerleştirdikleri beyaz renkli yumurtalar, kepek gibi kolaylıkla dökülmez. Ay­nı tarağın kullanılması ya da temasla kolaylıkla ge­çebilir. Bu yüzden bitlenen çocuk, okula gönderilmemelidir.

Saç Biti Nasıl Temizlenir, Saç Biti İçin Tedavi Bilgileri

Saç, özel bir şampuanla yıkanmalı ve in­ce dişli, tercihan metal bir tarakla taranmalıdır. Tüm ailenin tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gere­kir.

Uyuz Kaşıntı, Uyuz Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Buna küçük bir kene neden olur. Hamile dişi, ge­nellikle el ya da ayak bilekleri yöresinde derinin içi­ne girer. Döktüğü yumurtalar dört beş gün içinde ol­gunlaşır. Döküntü, küçük sivilcelerden oluşur. Kimi zaman kenenin, sivilceler arasında izlediği yol görü­nür. Özellikle geceleri, beden sıcakken aşırı kaşıntı­ya neden olur.

Uyuz Hastalığı Tedavisi

Bedenin tümünün bir gamma benzin heksaklorür solüsyonuyla boyanması gerekir. Tüm giy­siler değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Kaşıntı, tedaviden sonra iki, üç hafta sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.