Saçla İlgili Içten Tanıdık Yanlışlar

Saçla İlgili Içten Tanıdık Yanlışlar

  • Saç uçlarını sık aldırmak saçların seri uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

  • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında çoğunlukla gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Huysuz hâlde zamanla saç dipleri daha çok zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

  • Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin çoğunlukla en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Mümkün mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine akarsu çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

  • Saçlarınızı ne değin çok tararsanız, saçlarınız pek dinç olur.

Saçları fazla fırçalamanın faydadan çok zararı vardır çünkü bu şart koruyucu tabaka olan saç kütikülüne zarar verir. Saçlarınızı yalnızca dağıldığında tarayın, gün içerisinde bayağı hâline bırakın.

  • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en fena şeylerden biridir fakat saç boyatmak düşünüldüğü değin zararlı yok. Saç tellerinin rengini temizlemek saçlarınızı zayıflatır oysa saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

  • Doğru ürünler kullanmak saçları gürleştirir.

Birçok insan dinç görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere ast olduğunu düşünüyor oysa sağlıklı saçlarla besin şekliniz arasındaki bono daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve beslenme maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve dinç yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra dikkatli davranın. Bunlar saç uzamasında kayda değer vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

  • Şampuan değiştirmek faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi farklı etkilere sahip olmak istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dıştan benzer şampuanı kullanmanızın içten bir karar olduğunu söylüyor. Bambaşka şampuan denerken saçlarınızı öbür hissetmenizin tek sebebi her şampuanın bambaşka etkilere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç derisine muhabere eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir tür mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan kullanmak faydalı olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzeşen değerinde tutuyoruz fakat çoğu şampuanda yer alan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sağlığı olumsuz etkiler. bununla beraber saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın kolay açılmasına neden olur. Bir De bazı çalışmalar sülfat ile kanser riski arasında bir senet olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yandan kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Ardından saçları her iki günde bir yıkayıp temizlemek gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.