Saçı kestirmek gürleştirmez

Saçı kestirerek güçlendirmenin mümkün olmadığını söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, “Kadınlarda saç kaybına sebep olan olaylar kansızlık, diyabet, kimyasal maddeler, hızlı ve sıkı diyetler, beslenme bozuklukları ve strestir. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmelidir” dedi.

Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birinin dengesiz beslenme olduğunu hatırlatan Dr. Akın “Sağlıklı saçlar için öncelikle yeterli protein, çinko (Yumurta, deniz ürünleri, fasulye, ceviz ve süt), B12 vitamini (Karaciğer, börek gibi sakatatlar, deniz ürünleri ve süt), folikasit (Yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve mercimek), bakır (Lahana, karnabahar ve yeşil yapraklı sebzeler) ve selenyum (Deniz ürünleri, soğan, sarımsak) gibi vitamin ve minerallerin yeterli alınmasına dikkat edilmelidir. Sigaradan uzak durmak saç sağlığı için önemlidir” dedi.

HER GÜN YIKAMAYIN
Saç dökülmesinin sebepleri arasında arasında ilaç tüketiminin de olduğunu aktaran Dr. Akın; boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamaların saç düşmanı olduğunu söyledi. Dr. Akın, “Saçı kışın soğuktan, yazın güneşten korumak gerekir. Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir PH değeri 5,5 olan şampuanlarla yıkamak yeterlidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.