Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı dökülebilir. Saç dökülmesi derken her gün yaklaşık 100 saç telinin dökülmesinden bahsetmiyoruz. Bu gayet normaldir. Fakat bu değerin bayağı üzerindeyse o zaman gerçekten bir sorun var demektir. Eğer böyle bir durum varsa vakit geçirmeden bir dermatologa görülmek gerekir.

Saçlar bir sürü nedenden dolayı dökülebilirler. Saç dökülmesinin nedenleri çok farklı ve çeşitlidir. Saçlarınız için kullandığınız şampuanlar, boya, saç kremi gibi kimyasallar ve hatta beslenmeniz saç dökülmesinin nedeni olabilir. Öncelikle saçlar kurulanırken havluyla çok ovalanmamalıdır. Çünkü bu saçların kırılmasına neden olabilir. Saçlara uygulanan fön, maşa, düzleştiriciler de aynı etkiye neden olabilirler. Saçları tararken geniş uçlu ve düz taraklar kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yapılan diyetler, dengesiz beslenmeler ve vitamin eksiklikleri de saç dökülmesine yol açan bir diğer etkenlerdir.

Yaşadığımız sıkıntılardan, streslerden, kullandığımız ilaçların yaptığı yan etkilerden (kanser ilaçları veya doğum kontrol ilaçları vb.) ya da geçirdiğimiz hastalıklardan(tiroid, anemi vb.) dolayı da saçlarımız dökülebilir.

Yukarıdaki sebepler dışında genetik olarak da saçlar dökülebilir. Erkeklerde daha sıklıkla bu durum görülür. Ama kadınlarda erkeklerdeki gibi kellik olmaz. Sadece kadınlarda alnının yukarısındaki tepe kısmında saçlar cansızlaşır ve seyrekleşir.

Ayrıca bir de kişinin psikolojisinin bozulması durumunda oluşan bir saç dökülmesi vardır. Fakat bu kısmen bir saç dökülmesi değildir. Çünkü durumundan dolayı saçlarını yolar veya koparır. Bu tür kişilerin psikolojik destek alması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.