refleksoloji haritası ve tedavisi

Refleksoloji Haritası ve Artrit Tedavisi

refleksoloji haritası ve tedavisiBu da başka bir eski sanattır; muhtemelen Çin’de ortaya çıkmıştır ve kabaca akupunkturla aynı ilkelere dayanır. A-yakta bulunan belirli alanlara yapılan bir tür masajdır. Bu alanların her birinin vücudun diğer bölümleriyle özel bağ­lantıları vardır. Bu bağlantılar ya meridyenler, ya da, diğer ‘enerji’ hatları yoluyla sağlanır (bu konuda farklı görüşler vardır). Bu suretle ayak başparmağına yapılan masaj baş ağrısını dindirebilir. Bu konuda araştırma yapılmadığı için refleksolojinin yararı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, fakat doktorlar zararının olmadığına, hatta yararının olabileceğine inanmaktadırlar. Bu yöntemin ‘ileri teknoloji’ uyarlaması vakum pompaları ve emme yastıkçıkları kullanılan Vakufleks’ tir.

Yoga ve t’aichi

Bunların her ikisi de kontrollü, yumuşak egzersizlerdir. Tu­tulmuş eklemlerin oynaklığını koruyarak ve gevşemeyi sağ­layıp stresle mücadele ederek artrite yararları dokunabilir.
Yoga Batı dünyasında yaygın bir şekilde uygulanmakta­dır ve yetkin eğitmenlerin verdiği kurslar her yerde kolayca bulunabilir. Ünlü kemancı Yehudi Menuhin, ‘donmuş omuz’ adı verilen bir romatizmal hastalık, sanatını tehdit etmeye başladığında yogaya başvurdu. Omuzundaki tutulma geçen kemancı yoganın keman çalmasına büyük katkısı olduğunu söylemiştir.

İngiltere’de Yoga Biyomedikal Vakfı bu tür yararları araş­tırmak için Londra’daki Kraliyet Homoeopati Hastanesi’nde kurulan özel kliniklerde bir dizi araştırma projesi yürütmek­tedir.

T’ai chi diğer bir eski Çin sanatıdır. Çin’in çoğu kent ve kasabasındaki caddelerde genellikle sabahın erken saatle­rinde uygulandığını görebilirsiniz. ‘Hareketli meditasyon’ olarak tanımlanabilir. İnsanların vücutlarının yanı sıra, akıl ve duygularına yoğunlaşmalarını sağlamayı hedefleyen dans benzeri, yavaş bir dizi hareketi içermektedir. Batı’da çok yaygın bir şekilde öğretilmekte ve uygulanmaktadır.

Aromaterapi

Bu tedavi şeklinde, elde edildikleri bitkilere özel kokularını veren bol kokulu yağlar kullanılır. Bunlar bitki esansları, ya da, ‘uçucu yağlar’dır. Bu yöntem de bu yüzyılda canlandırı­lan ve gittikçe popülerlik kazanan eski bir sanattır. Çok sa­yıda hemşire bu terapi konusunda eğitilmiş ve birçok hasta­nede uygulanması sağlanmıştır. Çok sayıda hastalığa yara­rı olduğu gittikçe artan bir oranda görülmektedir.

Bu tedavi masaj, kompres, banyo, ya da, soluma şek­linde olabilmektedir. Aromaterapistler tedavilerinin artrit ve romatizmanın yanı sıra, stres ve depresyon gibi sinirsel ve duygusal sorunlar dahil hemen hemen her hastalığa iyi gel­diğini ileri sürmektedirler. Fiilen hiçbir yan etkisi yoktur ve her yaş grubundan insana, özellikle de yaşlılara yararı var­dır. Evde kendi kendine de uygulanabilir.

Bir uyarı: Uçucu yağları asla yiyip içmeyin ve seyreltmeden kullanmayın. Bazı yağlar hamile kadınlar ve çocuklar için zararlı olabileceğinden talimatları iyi okuyun, ya da, daha iyisi ehliyetli bir aromaterapiste danışın.

Aromaterapi konusunda son zamanlara kadar çok az araştırma yapılmıştı, fakat şimdi belirgin etkileri konusunda bütün dünyada araştırmalar yürütülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.