Ramazanda aşırı sıcaklarda nasıl beslenmeliyiz?

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstüne çıkmasından oruç tutanların etkilenmemesi için beslenme önerilerinde bulunuldu.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 7-8 derece üstüne çıkmasından oruç tutanların etkilenmemesi için sahurda ve iftarda çay ile kahveden irak durulması, soğuk çorba tüketilmesi önerisinde bulunuldu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başdiyetisyeni Hamide Uzun, yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının hafta sonuna doğru mevsim normallerinin 7-8 derece üstüne çıkması, bazı bölgelerde 40 derece civarında gerçekleşmesinin beklendiğine dikkat çekti. Uzun, basit beslenme yöntemleriyle çok fazla sıcakta da sağlıklı oruç tutulabileceğini dile getirdi.

Sıcak havada çok fazla su kaybına ve ya uzun süreli açlığa bağlı şekilde böbrek fonksiyonlarının bozulabildiğini ya da bilinç kaybının yaşanabildiğini aktaran Uzun, çok su kaybı anlamına gelen “dehidrasyon” yaşamamak için oruç tutanların sahurda ve iftarda kahve ile çaydan uzak durmaları gerektiğini belirtti.

Kahve, çay ve gazozlu içeceklerin vücuttan su atılmasını hızlandırdığına dikkati çeken Uzun, bu nedenle iftarda en fazla 1-2 fincan bu sıvılardan alınabileceğini dile getirmiştir.

Sahurda en az 4, orucu açtıktan sonra da 6-8 bardak su içilmesi gerektiğini vurgulayan Uzun, ayran, şekersiz ya da az şekerli komposto, süt ve nebat çaylarının tercih edilebileceğini söyledi.

Sahura karpuz ekleyin

Su ihtiyacını daha uzun süreli giderebilmek için sahurda meyve yenilebileceğini, ülkü meyvenin de hem sulu hem de posalı karpuz olduğuna belli eden Hamide Uzun, şu önerilerde bulundu:

“Yumurta bizim için altın besindir ve önemli protein kaynağıdır. ancak yumurtayı haşlanmış biçimde tüketmeliyiz. Sahurda çok tuzlu, yağlı yiyeceklerden kaçınmak lazım. bilhassa yağlı börekler veya zeytin. Zeytin yerine 5-on adet kavrulmamış badem tüketilebilir. çayı, kahveyi çok fazla seviyoruz lakin diüretik etkisi var, yani idrar arttırıyor. çiğ sebze, domates, salatalık tüketmekte yarar var. Hem su içerikli besinler hem de posa içerdikleri için uzun süre bizi tok tutacaklar. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler daha uzun zaman tok tutabilir.”

Hamide Uzun, salam, sosis, sucuk benzeri ürünlerin de susamaya neden olabileceğini anlatım etti.

Soğuk çorba tercih sebebi

Oruç tutanlar için iftarda çorba tüketiminin önem taşıdığını hatırlatan Uzun, sıcak yaz aylarında ise soğuk ayran benzeri ve bol tahıllı, kuru baklalı çorbaların tercih edilebileceğini anlattı.

Sebze ağırlıklı beslenmekte fayda bulunduğuna işaret eden Hamide Uzun, çorbanın ardından salata, ızgara yada fırında pişirilmiş et, balık, tavuk yenebileceğini söyledi.

Uzun, kısa sürede çok çok gıda tüketmenin sindirim sistemini olumsuz etkilediğini belirterek, tatlı şekilde da şerbetli ürünlerin değil meyveli ve ya sütlü ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.