Psikotik Bozukluklar

Bu grup, beyin ve düşünme süreçlerini etkileyen hastalıklardan oluşur. Bu tip rahatsızlıklara sahip kişiler, gerçekçi düşünme konusunda zorluklar yaşar ve birçok konuda yanlış yargılar oluştururlar. Günlük hayatın sürdürülmesi sıra dışı biçimde zorlaşır. Ancak, bu hastalıkların en ağır olanları için bile tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Sanrı ve halüsinasyonlar, bu tip hastalıkların en sık görülen belirtileri arasındadır. Sanrıların doğru olmadıkları gerçeklere dayandırılarak kanıtlanmış olsa bile, kişi gerçek olduğuna inanmaktan vazgeçmeyebilir. Toplumda yaygın olarak, halüsinasyonun sanrı ile aynı şey olduğuna dair yanlış bir inanç vardır. Sanrılarla halüsinasyonlar benzerdir, her ikisi de gerçek değildir. Fakat halüsinasyonlar, düşüncelerle değil duyularla hissedilir ve gerçekte var olmayan şeyleri görme ve işitme şeklinde ortaya çıkarlar. Psikotik bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır: Garip davranışlar sergileme (kişi kendisi veya başka insanlar için tehlikeli olabilir), kişisel hijyen eksikliği, bir şeyler yapma isteğinin azalması, anlaşılabilir olmayan tuhaf konuşma kalıpları kullanılması, değişken ve tutarsız ruh hali, ilişki kurmakta güçlük, yavaş ya da garip hareketler yapma.

Önemli Psikotik bozukluklar şunlardır:

  1. 1.      Şizofreni. Bu hastalığa rastlanan kişilerde, altı aydan daha uzun süren sanrı ve halüsinasyon belirtileri gözlenir.
  2. 2.      Şizofreniform. Bu rahatsızlıkta şizofreni ile aynı belirtiler ortaya çıkar fakat hastalık altı aydan uzun sürmez.
  3. 3.      Şizoaffektif bozukluk. Hem şizofreni hem de bipolar bozukluk gibi, diğer duygudurum bozukluklarının birarada ortaya çıktığı rahatsızlıklar, bu grupta sınıflandırılır.
  4. 4.      Sanrılı bozukluk. Kişide ortaya çıkan sanrı belirtilerinin bir aydan uzun sürdüğü durumlar, bu isim altında sınıflandırılır. Bu sanrılar, sürekli takip ediliyormuş hissi ya da paranoyada olduğu gibi diğer insanların düşman oldukları şeklinde garip düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  5. 5.      Madde bağımlılığına bağlı psikotik bozukluk. Madde bağımlılığı bulunan kişilerde, alkol ya da uyuşturucu kullanımının kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu tip psikotik bozukluklarda, genellikle sanrılar, halüsinasyonlar ve kafa karışıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.