Potasyum Yüksekliği Sebepleri

Potasyum Yüksekliği Sebepleri

Potasyum Yüksekliği Sebepleri ve Zararları

Potasyum vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli, hayati tartı taşıyan bir mineraldir.  Besinlerin hücrelere taşınmasında, asap sisteminin sürükleyici çalışmasında, su ve mineral dengesinin korunmasında potasyum manâlı bir rol oynar. Beyne oksijen iletilmesini sağlayarak, beynin görevlerini yerine getirmesinde yardımcıdır. Bilhassa kalp ve kaslar için önemi epeyce büyüktür.

Potasyum Yüksekliği Nedenleri

Potasyumun kanda yüksek çıkmasının bir takım sebepleri olabilir. Pozitif potasyum vücuttan böbrekler vasıtasıyla atıldığından potasyum yüksekliğinde, ilk akla gelen böbreklerde herhangi bir sorun olup olmadığıdır. Böbreğin yeterli çalışmadığı durumlarda, potasyum yüksekliği gözlenir. Vücudun fazla su kaybettiği durumlarda kanda potasyum seviyesi artı çıkmaktadır. Alkol kullanımı ve bir takım hap kullanımlarının sonucunda da kanda potasyum yüksekliği görülür. Keza potasyum oranı yüksek gıdaların artı tüketilmesi, bunlar bilhassa ıspanak, brokoli gibi besinlerdir, potasyum düzeyini arttırır.

Potasyum Yüksekliği Belirtileri

Potasyum yüksekliğinde, kalp hızında yavaşlama veya çoğalma, bilinçte bulanıklık, yorgunluk ve kas ağrıları meydana kazanç. Dilinizde ve ağzınızda karıncalanmalar oluşuyorsa veya bacağınızda karıncalanma hissediyorsanız, potasyum oranınız yükselmiş olabilir. Potasyum seviyesinin kanda fazla yükselmesi, bazı durumlarda yürek krizine ve yürek durmasına varabilen sonuçlar doğurabilir.

Potasyum Yüksekliği Tedavisi

Potasyum yüksekliğinde doktor kontrolünde diyet tedavisi uygulanır. Bu tedavide amaç potasyum açısından yüksek olan gıdaları eksik tüketmektir. Bir diğer tedavi yöntemi de diyalizdir. Ilaç tedavisi potasyum oranını daha pozitif yükselteceğinden, tercih edilmemektedir. Potasyum oranının kanda çok pozitif yükseldiği durumlar ivedi müdahale gerektirir ve damardan bahşedilen ilaçlarla, potasyum seviyesi adi seviyeye ulaştırılır.

Potasyum Hangi Gıdalarda Bulunur

Potasyum açısından en zengin gıdalar; süt ve süt ürünleri, ıspanak, brokoli, mercimek, domates, ton balığı, somon, havuç, muz, çikolata ve patatestir. Gıdalardan alınan potasyum miktarını düşürmenin en kolay yolu, sebzelerinizi pişirmeden önce  birkaç saat ılık suda bekletmektir.

Potasyum miktarının kanda az ya da yüksek oluşu tehlikelidir. Yetişkin bir bireyin günlük alması gerekli potasyum miktarı 2000-3000 mg aralarında değişmektedir. Kan tahlilleri sonucunda potasyum miktarı yüksek çıktıysa, mutlaka bir doktora görünmeniz ve gerekliyse tedavinizin yapılması önerilir. Potasyum yüksekliği, altta yatan sebepler araştırılarak, tedaviniz gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.