Pankreas Yetmezliği Nedir Ve Tedavisi

Pankreas biraz “külkedisi” gibidir.Yani karın bölgesinin unutulan organıdır.Çünkü çok defa doktor da ,hasta da öncelikkle mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğerle ilgilenip, sayısız sindirim rahatsızlıklarında pankreasın da parmağı olabileceğini unuturlar.

Nasıl belirlenir?:Pankreas yetmezliği, yemek sonrası şişkinlik, ruhsal bozukluk, başağrısı, yanma gibi “kötü hazım” belirtileri ile ortaya çıkar.Dışkılar çok defa açık renk ve miktar açısından çoktur.Yemek sonrası hafif bir karın ağrısı ile birlikte  bağırsakları boşaltma isteği de çok tipiktir.

Nasıl önlenir?:Pankreas yetmezliği önlemenin en iyi yolu pankreasın yapısı ve duyarlılığı  ile hastalanmaya müsait bir organ olduğu unutulmamalıdır.Bulaşıcı bir kabakulak ve basit bir grip sonrası, pankreas yetmezliğinin  belirtileri ortaya çıkabilir.Vakit kaybetmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Tedavisi:Öncelikle organ dinlendirilir.Beslenme rejimi çok hafif olmalı, kolay hazmedilen yemeklere dayandırılmaldır.Şeker başlangıcı  belirtileri görüldüğünde hemen gereken tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.