Oruçluyken baş ağrısı nasıl dindirilir?

Sıcaklar ve oruç saatlerinin uzaması, bu yıl da ramazanda oruç tutmayı zorlaştırıyor. Buna bağlı şekilde aç ve susuz kalma süresinin artması vücutta bir takım ağrıların oluşmasına neden oluyor

Anadolu sağlık Merkezi Nöroloji bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Migren gibi aşırı şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün” diye bilgi verdi ve çözüm önerilerini sundu.

Oruç tutmak türlü ağrılara sebep olabiliyor. Bunların başında kan basıncı oynamalarına ve ya birden kan şekeri düşmesine bağlı olarak oluşan baş ağrısı geliyor. Anadolu sıhhat Merkezi Nöroloji bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “kişide ataklar biçiminde gelen bir ağrı varsa ancak atak sıklığı ayda 1-2’den çok değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa sahur ve iftar öğünlerini düz biçimde takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilirler. ancak migren bu gibi kronik ağrısı olan kişide de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir” dedi.

NEFES VE GEVŞEME EGZERSİZLERİ YAPIN

Uyku düzenin bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarını düzenli ve oruca uygun bir şekilde kullanabilecek olan şahısların oruçlarını tutabileceğini belirterek bu şahısların de ramazan boyunca hafif ve orta şiddette baş ağrısı yaşayabileceklerini aktaran Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Hafif ve orta şiddette bir ağrıysa kişi soluk yahut gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir” dedi ve egzersizler konusu için bilgi verdi:

“Ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok fazla yararlı olur. Bu sebeple ağrılar için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları esnasında uygulandığı benzeri yapılabilir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da bünyenin iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz” diye konuşan hekimler, gevşeme ve dikkat yayma egzersizlerinin de faydalı olacağını belirterek şöyle devam ediyorlar:

BU ÖNERİLERE DİKKAT!

“insanın kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok fazla yararlıdır. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok fazla faydalı olur. Dikkati dağıtma egzersizleri için öteki bir şeyle uğraşabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlayan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz. imkânınız varsa loş ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çıkabilirsiniz. bununla beraber migren ağrısı sırasında başınızı bir eşarp veya tülbentle sıkmak, başınızın üzerine buz yada soğuk uygulamak, atağı geçirmede epey bir yardımcı bir uygulama olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.