Oruçlulara maden suyu içmelerini tavsiye ediyor.

Konya ’da özel bir hastane de Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Sakallı, oruç tutanların, uzun ve sıcak yaz günleri nedeniyle vücutlarında aşırı derecede sıvı kaybı meydana geldiği, bu sıvı kaybının iftar ile sahur arasında günde 2 veya 3 şişe maden suyu tüketerek giderilebileceğini söyledi.

Dr. Murat Sakallı, 16 saatlik bir sıvı kaybının sadece su tüketerek giderilemeyeceğine dikkat çekti. Dr. Sakallı, “Vücudun, özellikle potasyum, magnezyum, sodyum gibi minerallere ve vitaminlere ihtiyacı var. Yemeklerden en az bir saat sonra içilecek maden suyu vücudun oruç sırasında  kaybettiği minerallerin yerine konmasını yardımcı olur. Böylece mineral eksikliği nedeniyle oluşan halsizlik, bitkinlik ortadan kaldırılmış olur. Kişi aldığı mineral ile sağlıklı bir yapıya ulaşır.  Normal zamanda kalp hastası olmayan kişilere günde bir maden suyu önerilirken, ramazan ayında 2-3 şişe maden suyu tüketimi yapılabilir” dedi.

Dr. Murat Sakallı, maden suyunun özellikle kadınlar için çok önemli olduğunu söyledi. Dr. Sakallı, “Özellikle kadınların, kemik erime hastalığını önlenmesi ve tedavisi açısından bol miktarda kalsiyum içeren maden suyu içmesi gerekir. Mide, böbrek ve bağırsakların fonksiyonlarını sağlıklı yerine getirmesi bakımından da yardımcı unsur olan maden suyu çok önemlidir” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.