Önemsenmesi gereken ağrılar

Önemsenmesi gereken ağrılarVücutta herhangi bir bölgede oluşan ve önemsenmeyen hatta basit bir ağrı kesicilerle geçiştirilen ağrılar ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Uzmanlar bu konuda uyarıyor ve bazı ağrıların önemli hastalıkların işaretçisi olabileceğinden önemsenmeleri konusunda dikkat çekiliyor.

Başınızda daha önce bilmediğiniz şekilde bir ağrı başladı ya da karnınız hiç olmadığı kadar çok ağrıyor. Bu durumda `bir şey olmaz` deyip geçmemelisiniz, bir uzmana görünmeli ve gerekli tedbirinizi almalısınız. İşte bu ağrıların en önemlileri:

1.Şiddetli bir baş ağrısı

Başınız hiç ağrımadığı kadar çok ağrıyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Eğer grip ya da nezleyseniz bu ağrının nedeni sinüzitler olabilir. Ancak bu ağrı bir beyin tümörünün habercisi de olabilir. Nedensiz başlayan bir ağrı çoğunlukla ciddi hastalıkların habercisidir.

2. Göğüs, boğaz, çene, omuz, kol ya da karın ağrısı

Göğüs ağrısı genellikle kalp krizinin belirtisidir. Ancak bilmeniz gereken kalp krizi ilk olarak ağrıyla değil farklı şikayetlerle başlar. Kardiyologlar ağrının beklenmemesi gerektiğini söylüyorlar. Kalp hastaları genelde göğüslerinde bir baskı olduğunu ve bu durumda ellerini göğüslerine götürerek orada bir ağrı olduğunu anlatırlar. Bunların dışında çene, boğaz, sol omuz veya kolda ve karında da görülebilir. Eğer kişinin yaşına bağlı olarak böyle bir risk varsa veya kalp hastası olma riskiniz varsa daha fazla ciddiye alınmalı. Kadınlarda ise kalp hastalığı genelde şişkinlik ve karın ağrısı şikayetiyle belirti verdiği unutulmamalıdır.

3. Sırtta ya da kürek kemiği arasında ağrı

Bu şekildeki ağrılar genelde romatizmayı işaret eder. Yalnız bazen kalp krizi riski de göz önünde bulundurulmalıdır. Ana atardamarda bir tehlike olması halinde ani bir ağrı saplanabilir. Böyle bir risk taşıyan kişilerde yüksek tansiyon da olasıdır.

4. Karın ağrısı

Apandisit olduğunu düşündürebilir. Şiddetli bir karın ağrısı, apandisit olabileceği gibi pankreasta da bir sorun ya da mide ülserini işaret edebilir.

5. Baldır ağrısı

Bu ağrı, bacağın derin damarlarında oluşmuş bir pıhtılaşmadan kaynaklanabilir. Bunun sebebi de uzun süreli hareketsiz kalınan yolculuk, gebelik ya da yaşlılık olabilir.

6. Ayaklarda ve bacaklarda yanma

Genellikle şeker hastalığının ilk belirtilerden biri olan ayak ve bacaklardaki yanmalar çok ciddiye alınmaz. Aslında bu belirti hem şeker hastalığını hem de sinirlerde bir hasar olabileceğini gösterir.

7. Belirsiz ya da tanımlanamayan ağrılar

Bazı fiziksel semptomların depresyon belirtisi olduğu bilinmektedir. Mesela baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikayetlerin aynı anda belirmesi depresyonu düşündürmelidir. Ayrıca depresyon sırasında ağrıları tanımlamak da zorlaşabilir. Bir gün başınız ağrırken diğer gün başka bir yerinizde ağrı olabilir. Fiziksel olarak yaptırdığınız muayenelerde de bir şey çıkmıyorsa depresyon ilk şüphelenmeniz gereken hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.