okumak beyni geliştiriyor

Okumak beyni geliştiriyor mu?

okumak beyni geliştiriyor

Beyin: Vücudumuzda olup biten her şeyin denetleyicisi ve yönlendiricisidir. Öğrenmenin merkezidir. Anne karnında 3. Haftada gelişmeye başlar ve bu gelişim ömür boyu sürer. Beyin bir organ olarak uyaranlarla beslenince gelişen beslenmediğinde de körelen bir yapıya sahiptir. İki yarım küre ve farklı bölmelerden oluşur. Görevleri farklı olmakla birlikte eşgüdüm halinde çalışır.

Başlığımızla ilgili kısmını kısaca anlatacak olursak:

Sol yarım küre: Sayılarla sözcüklerle ilgilenen analiz eden mantıklı taraf iken, sağ yarım küre resimlerle ilgilenen, sezgisel düşünen duygusal yandır. Konuşurken ke ke kekeleme de olduğu gibi şarkı söylerken akıcı olmanın nedeni, müziği daha çok sağ yarım küre, konuşmanın ise sol yarım küreyle alakalı olmasıdır.

Sol yarımkürenin kısa hafızasında bir defada 7+-2 bilgi tutulurken sağ yarım küre bir defada milyonlarca bilgiyi resimli hafızada tutabilir. Her iki yarımküreyi etkin şekilde kullanmak hafızayı, yaratıcı zekayı ve zekanın kalitesini geliştirir.

Kitap okurken sözcüklerle ilgili sol yarımküre, resimlerle ilgili sağ yarımküre aynı anda çalışarak beyni geliştiriyor. Siz bu satırlarda gözleriniz beyaz sayfadaki siyah yazıları izleyerek okumaya devam ederken, Bir tatil zamanında… altın sarısı Sımsıcak kumsalda Rengarenk şemsiyeler altında güneşlenenleri, denizin serin sularında yüzenleri, hoş seslerle oynayan çocukları ağarlayan sahili çevreleyen çam ağaçlarının yeşilliğine bakarken kokusunu duyumsayabilirsiniz… Çam kokusunu, denizin dinginliğiyle birleştirerek maviliğinde beyaz köpüklerinin, çakıl taşlarına yumaşacık dokunuşun sesini duyabilirsiniz…Bu görüntülerden duygularımızı ve gözlerimi tekrar italik olmayan yazıya döndüğümüzü fark ederek yaziyı okurken imgeler dünyasında bir yolculuğa çıktığımız anlayabiliriz.Bu italik yazılan kısımda olduğu gibi yazıyı okurken o sahili hayal etmek, Beynimizde her iki yarımküreyi aynı anda çalıştırdığı için iki yarımküreyi birbirine bağlayan bağ(corpus callosum) daha da gelişip güçleniyor.
Biz okurken Beyin: Yazıları çözen retinadaki yolları, harfleri sese dönüştüren fonolojik yolu, kelimenin ne anlama geldiğini bulmak için sözlüğe başvuran leksikal yol gibi, bir çok yolu aynı anda kullanarak ve işlemi aynı anda yaparak, bağlantılarını geliştiriyor. Bu Yollar: Zamanı geldiğinde yaşamda diğer ihtiyaçları karşılamak içinde kullanılacaktır. 2012 YGS de kitap okuma alışkanlığı olan çocukların uzun paragraf sorularının üstesinden gelmeleri daha kolay oldu. Bilim sanat okulu seçmeleri için uygulanan kabiliyet testlerinde, kelime hazinesi ve dil becerisi de ölçülüyor. Kitap okuyanlar tabi ki bu konuda daha şanslı oluyor. Çünkü en basit bir çocuk masalında bile geçen sözcük sayısı tv da geçenlerden daha fazla.

Carnegie Mellon Üniversitesi Bilişsel Beyin Görüntüleme Merkezi araştırmalarında 8- 12 yaşlardaki çocuklarda okumanın Beyin üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırmanın sonunda okuması yüksek çocuklara oranla okuması düşük çocukların Beyinlerindeki gri maddenin(iletişim yolları) az olduğu görüntülendi. Diğer ders yılında, okuması zayıf çocuklar 100 saatlik bir okuma eğitimine alındı. Bu çocukların okuma yeteneklerinin geliştiği tespit edildi. Aynı zamanda FMR larda beyin dokularının değiştiği ve geliştiği ortaya çıktı. Duygusal bilişsel sezgisel gelişime katkı sağlamakla birlikte okuma eyleminin kendisi, beyinde yapısal değişikliklere neden oluyor. Dolayısıyla çocuklar tercih sizin, Anne babalar: Çocuklarımıza verebileceğimiz en iyi hediyelerden bırakacağımız en iyi miraslardan biri okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Size müjde Beyin her yaşta gelişiyor, çocuklarımızla bu mirası ortak kullanalım biz de okuyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.