Obezite tedavisi

Obezite tedavisi

Obezite tedavisi

Çağımızın en önemli sorunlarından biri obezite. Bütün dünyada vefat nedenleri arasında birincil sırada gösteriliyor. Obezite sadece bir dış görünüş sorunu yok, diyabet, yüksek kan basıncı, diz ağrıları, kısırlık, cinsel rahatsızlıklar, uykuda nefes durması ve depresyon gibi pek fazla rahatsızlığa niçin olmaktadır. Bu rahatsızlıkların etkisiyle ortalama hayat süresi on sene kısalmaktadır. Aksine kilo vererek normal kiloya ulaşınca ömrün uzamasının yanına yaşam kaliteside artmaktadır. Obezite önlenebilir ve çare edilebilir bir hastalıktır ve ameliyat yöntemleri ile kilolardan kurtulmak mümkündür.

Günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte jurnal hareketleri de büyük ölçüde sınırladı. Bu durum ihtiyacımızdan pozitif beslenme ile birleştiğinde obeziteye, öteki bir ifade ile şişmanlığa niçin oluyor. Sosyal yaşamı olduğu dek egzersiz hayatını da olumsuz etkileyen bu durum, gitgide artarak yaygınlaşıyor.

HAYAT TARZINIZI DEĞİŞTİREREK İŞE BAŞLAYIN 

Yetişkin ceset ağırlığının erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’dan fazlasının yağ dokusundan oluşması obezite olarak kabul ediliyor. Tedavisinde ise ilk kez kolay ve kolay uygulanabilir yöntemlerden başlanarak sorunun çözmeye kastetmek gerekiyor. Bunlar aralarında maddesel çalışma, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, akupunktur ve ilaç tedavileri gibi yöntemlere kullanmak mümkün. Ama ceset kitle indeksi fazla yüksek olan kişilerde bu çare yöntemleri başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Başarılı olunsa bile bir süre daha sonra bahşedilen kilolar geri alınıyor. Böyle durumlarda obezitenin tedavisinde ameliyat yöntemi seçim edilen seçenek oluyor.

İKİ YILDA İDEAL KİLO HEDEFLENİYOR

Vücut kitle indeksi 35’in aşağıda olanlara bu ameliyatlar yapılamıyor. Ayrıca, ameliyat olacak kişinin 16 ile 60 yaşları arasında olması ve narkoz almasını engelleyen önemli bir hastalığının da olmaması gerekiyor. Ameliyat ardından ideal kiloya iki yılda varmak hedefleniyor. Birey, birincil ay 10-15 kilo verilirken zamanla daha yavaş kilo kaybedebiliyor. Zaten fazla süratli kilo saptamak doğru bulunmuyor. Çünkü böyle durumlarda keza vitamin eksikliği olabiliyor, keza de vücutta sarkmalar oluşabiliyor. Bu da kalp damar sistemi ve vücudun kendi iş dengesinde sorunlara yol açabiliyor. İdeal olan kişinin ortalama olarak ayda 4-5 kilo verilmesidir.

AMELİYATTAN 1 AY DAHA SONRA ADI BESLENME, 2 AY SONRADAN SPOR YAPILABİLİYOR

Ameliyat ardından birincil 3-4 gün serumla besin yapılıyor. Bu dönem sorunsuz geçmiş ise birey ilk kez yudumlar halinde su ve tanesiz kompostoya başlayabiliyor. Ilk haftanın sonunda çorba, sütlaç, muhallebi, süt, yoğurt ve püre haline getirilmiş sebze türü gıdalara geçilebiliyor. Birinci ay tamamlandığında iyi çekilmiş kıyma ve yumurtayı mönüye dahil etmek gerekiyor. Ağızdan yiyecek almaya başladıktan sonra genel olarak çoklu vitamin ve mineral takviyesi öneriliyor. Obezite ameliyatları kapalı yapıldığı için karın bütünlüğünü bozmuyor. Ameliyattan 15 gün daha sonra iş hayatına başlanabilir. 2 ay sonradan ise spor yerine getirmek önerilmektedir.

TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ) 

Obezitenin tedavisinde en sık yapılan ameliyatlar aralarında yer alıyor. Operasyon ile midenin takriben 2/3’lük kısmı çıkarılarak mide az daha boyuna tüp şekline getiriliyor. Küçülen mide hacmi sebebiyle erken doygunluk oluyor ve kilo kaybı sağlanıyor. Bu yöntem genelde iştah hormonu salgılanmasını da büyük oranda azaltıyor. Sonucunda ise hormonal olarak iştahı azalan kişiler daha eksik yeme ihtiyacı hissediyor. Bu ameliyatı geçiren kişilerde midenin yeniden büyüyebileceği konusunda uzun dönem takip sonuçları bulunmuyor. Lakin başarılı bir ameliyattan daha sonra fazla uzun yıllar etkili kilo kaybı sağlandığı bir gerçek. Midenin büyüdüğü durumlarda ise mide bypass’ı yapılarak kilo alımının önüne geçilebilir.

MİDE BYPASS’I (LAPAROSKOPİK GASTRİK BYPASS)

Obezitenin ameliyatla tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntemlerdendir. Bilhassa süper obez denilen beden kitle indeksi 50’nin üstünde olan bireylere öneriliyor. bununla beraber daha düşük kilolularda da başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bu ameliyat yönteminde mide üstteki kısmı daha aşağı bölümünden ayrılıyor. İnce barsak midenin üstteki bölümüne getirilerek yenilen gıdaların oniki parmak barsağını pas geçmesi amaçlanıyor. Bu ameliyatı geçiren kişiler kalan ömürlerini adi kilolu sürdürebiliyorlar. Hap kullanıyorlarsa ya bırakıyorlar yada azaltıyorlar, depresyondan çıkıyorlar, kısırlık sorunu çoğu vakit çözülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.