Neden ahenkli egzersiz yapılmalı?

Neden ahenkli egzersiz yapılmalı?

Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Çalışmalar Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir ilaç değil ve eğer olsaydı, son derece fiyatı yüksek olurdu ” diyor.

Çoğumuz egzersizin sağlığımız için yardımcı olduğunu duymuşuzdur ya da böyle bir kanıya sahibizdir ama çoğu insanda bunu faaliyete dönüştürecek tatmin edici motivasyon ne eyvah ki yok. Ancak ortaya çıkan kanıtlar hasta veya gebe olsanız bile herhangi bir yaşta hareket etmeye başlamanız için çok artı nedeniniz olduğunu gösteriyor.  Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Araştırmalar Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir ilaç değil ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu ” diyor.

İşte hareket eden bir vücutta olan bir takım şaşırtıcı değişiklikler:

1. Çalışma beyniniz için harika.

Alıştırma gerçekleştirmek, daha eksik bunalım, daha iyi zihin ve daha çabuk öğrenme ile bağlantılıdır. Çalışmalar keza şu lahza egzersizin Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemek veya ertelemek için en iyi yol olduğuna da işaret ediyor.

Bilim adamları, egzersizin beynin yapısını ve işleyişini niçin değiştirdiklerini tam olarak bilmiyorlar, ama bu şuanda faal bir araştırma alanı. Şimdiye değin, egzersizin protein BDNF (beyin türevi nevrotrofik etmen) sayesinde yeni kan damarlarının ve hatta yeni beyin hücrelerinin büyümesini besleyerek beyindeki kan akışını geliştirdiğini keşfettiler. BDNF, yeni nöronların büyümesini tetikler ve beyindeki hücrelerin dejenerasyonundan korunmasına ve onarımına tezgâhtar olur. Keza, son araştırmalara kadar insanların odaklanmasına muavin olabilir.

2. Mutlu olabilirsiniz.

Sayısız araştırma, yürümeden bisiklete binmeye, insanlara kendini daha iyi hissettiren ve buhran semptomlarını hafifleten birçok çalışma türünün olduğunu göstermektedir. Çalışma, beyin-serotonin, norepinefrin, endorfin, dopamin kimyasallarının özgür bırakılmasını tetikler ve sıkıcı ruh halini hafifletir ve stresi giderir. Amerikan Egzersiz Konseyi baş bilim yetkilisi Cedric Bryant, “Yıllardan Beri egzersizin fiziki yararları üstüne yoğunlaştık ve düzenli olarak etkin olmanın psikolojik ve duygusal yararlarını gerçekten görmezden geldik” diyor.

3. Yaşınızı yavaşlatabilir.

Egzersizin insan ömrünü beş yıla değin uzattığı gösterilmiştir. Ufak bir yeni egzersiz, ortalama yoğunlukta egzersizin hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabileceğini önermektedir. Halk büyüdükçe ve hücreleri daima bölündükçe, kromozomların sonundaki koruyucu kapakları telomerleri kısalır. Egzersizin telomerleri nasıl etkilediğini görmek için araştırmacılar 10 sağlıklı kişiden değişmez bir bisiklet egzersizinden  45 dakika önce ve sonra bir adale biyopsisi ve kan örneği aldılar. Bu egzersizin telomerleri koruyan bir molekülün seviyesini arttırdığını ve sonundaki kısalmanın hızını yavaşlattığını gösterdiler. Bu çalışma egzersizin yaşlanmayı hücreli seviyede yavaşlattığını gösteriyor.

4. Cildinizi daha iyi görünür ışık halkası getirecektir.

Aerobik egzersiz, kan dolaşımını hızlandırır oksijeni ve beslenme maddelerinin deriye iletilmesini sağlar ve yaraların daha süratli iyileşmesine asistan olur. Çalışma fizyoloğu Anthony Hackney “Ahali yaralandığı vakit mümkün olan en kısa sürede hareket etmelidirler. Sadece kasın atrofik olmamasını temin etmek için yok, bununla birlikte cilde iyi bir kan akışı temin etmek için” diyor.

Deri bununla beraber gövde ısısının ayarlanmasında da devir yapmaktadır. Alıştırma yaparken kaslarınız fazla pozitif ısı üretir; vücut sıcaklığının çok fazla artmaması için bunu cildimizle dışarı ısı olarak atarız.

5. Hayret Verici şeyler sadece birkaç dakika içinde gerçekleşebilir.

Ontario’daki McMaster Üniversitesi’nden bir çalışma fizyoloğu Martin Gibala,  tipik bir 50 dakikalık maçla karşılaştırıldığında, 10 dakikalık bir egzersizin ne kadar etkili olabileceğini test etmek istiyordu. Tasarladığı mikro-alıştırma programı, 20 saniyelik aralıklarla aşırı sıkıcı ve uzun süreli çalışabilmenin kuvvet olduğu egzersizleri ve ardından kısa toparlanmaları içermektedir. Üç aylık bir çalışmada, hangisinin daha iyi olduğunu görmek için standarta karşısında kısa ve yoğun egzersizi incelediler. Bir egzersizin beş kat daha uzun sürmesine karşın,  vücudun gidip gelen çalışmadaki şaşma yüzünden iki egzersiz türünde de kalp fonksiyonlarında ve kan şekeri kontrolünde özdeş gelişmeler olduğu görüldü.

6. Büyük bir hastalığa yakalanmanıza engel olabilir.

Gerçekten de, Alıcı 2 diyabetten kalp yetmezliğine değin, ayrı kronik koşullara sahip kişiler için çok etkin egzersizler (Gibala’nın çalıştığı aralıklı egzersizler gibi) bile mümkündür. Bu yeni bir hafıza, çünkü onlarca yıldır açıklanmış hastalıkları olan insanlara egzersiz yapmamaları önerildi. Acilen bilim insanları, çok daha pozitif insanın egzersiz yapabildiğini ve yapması gerektiğini biliyor. Yakın tarihli 300’den pozitif klinik araştırmanın analizinde, insanların inme sonrası iyileşme gösterdikleri keşfettiler; çalışma onlara rehabilitasyonda daha etkin oldu.

7. Vücuttaki yağ oranı azalır.

Karoser, enerji kaynağı olarak ayrıca karbonhidratları keza de yağları kullanır. Fakat tutarlı aerobik çalışma eğitimi sonrasında karoser enerjiye dönüştürülmesi için çok miktarda oksijene ihtiyaç duyar ve bunu yağdan daha iyi elde eder. Hackney, “Çalışma eğitiminin faydalarından biri, kardiyovasküler sistemimizin oksijen sağlama konusunda daha dinç ve daha iyi olmasıdır; bu nedenle, daha pozitif yağ metabolize edebiliyoruz” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.