Mutlak yemeniz gereken süper besinler

Bu besinler vücudumuza maksimum ölçüde besin maddesi sağlarken bağışıklık sistemimizi de destekliyor. Hangi süper besinleri tüketmeniz gerektiğini ya da zaten yediğiniz besinlerin size hangi faydaları sağladığını bilmek ister misiniz?

Badem : E vitamini, lif ve omega-3 yağ asitleri deposu olan badem, kalp hastalığı riskini artıran kolesterolü düşürüyor. İçeriğindeki iyi yağlarla sağlığımızı destekliyor.

Enginar : Bu süper besin metabolizmanızı harekete geçirerek toksinleri dışarı atmaya yarayan ve sindirim sürecinde önemli ölçüde yardım sağlayan lif bakımından da oldukça zengin.

Muz : Muzun, kasları rahatlatan potasyum zenginliğiyle meşhur olduğu biliniyor. İçerdiği prebiyotikler de midedeki şişkinliği azaltıyor ve vücuda enerji veriyor.

Kakao : Yüzde 70 kakao oranına sahip olan bitter çikolatalar sağlıklı ve lezzetli olarak biliniyor. Kakaodaki flavanol tansiyonu ve stres seviyenizi düşürmeye de yardımcı oluyor.

Ceviz : Bir omega 3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit, temel E vitamini türü olan ve pek çok bitki tohumunda bulunan gama-tokoferol, son olarak kolesterol benzeri bir molekül olan ve kolesterol plakalarının damar çeperlerinden temizlenmesini sağlayan fitosteroller cevizin sağlığa bu kadar faydalı bir yemiş olmasını sağlıyor.

Zeytinyağı : Akdeniz tipi beslenmenin bu kadar sağlıklı kabul edilmesinin nedenlerinden biri de bol miktarda zeytinyağı tüketilmesi. Zeytinyağındaki sağlıklı tekli doymamış yağlar kalp sağlığınızı korumada büyük önem taşıyor. Ayrıca bu iyi yağlar tansiyonu ve kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.
Zerdeçal : Bir Hint baharatı olan zerdeçalın süper besin olmasının birden çok sebebi var: Yalnızca anti-enflamatuar ve kanserle savaşıcı etkilere sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda hafızayı geliştirmeye ve Alzheimer gibi hastalıklarla da savaşmaya yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.