Anasayfa » Kadın Sağlığı » Miyom Nedenleri
Miyom Nedenleri
Miyom Nedenleri

Miyom Nedenleri

Kadınlarda kanser riski taşımayan iyi kalpli tümörler olarak görülen miyomların nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında makalemizde detaylı bir açıklamaya yer verdik. Kadınlarda miyom neden olur sorularının yanıtı sizlerle.

İç üreme organlarının yer aldığı pelvis bölgesinde en fazla karşılaşılan miyomlar, iyi huylu tümörlerdir. Her 5 kadından birinde çocuk doğurma yaşına geldiğinde görülmektedir. Ara Sıra 20’li yaşlarda ortaya çıkar fakat en çok da 30’lu yaşlarda görülmektedir. Miyomların nedeni kesinkes henüz bilinmese de, bir takım tetikleyici unsurlar bulunmaktadır.

Miyom Neden Olur?

Genler

Miyom oluşumunda en sık faktörlerin başında genler gelmektedir. Anne ya da kız kardeşte miyom bulunması, miyom riskini geliştirir.

Hormonlar

Kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlik de miyom nedenleridir. Gebelikte kadınların miyom ile rastlama nedeni de, hormonal değişimlerdir.

Çevresel faktörler

Dünyamızın endüstriyelleşme başlaması çoğu üründe kadınlık hormonu olan östojeni taklit eden kimyasal bulunmasından dolayı da, kadınlarda miyom artma göstermektedir. Kozmetikler, tuvalet malzemeleri (sabun, diş macunu vb), ilaçlar, yumuşak plastikler, dağıtılmış gıda içerikleri, plastik yiyecek kapları gibi gündelik hayatımızda bulunan böylece çok mahsul vücuda östrojen yüklenmesine ve östrojene alıngan dokuların harekete geçmesine neden olabilir.

Stres

Her afiyet sorununun nedenleri arasındadır. Vücudumuz sterli iken sürükleyici çalışamadığı için hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Miyom sebeplerinden biri de strestir.

Perhiz

Dinç perhiz uygulanmaması, diyetlerin kişisel olmaması gibi faktörlerde kadınlarda miyomu tetiklemektedir. çabuk ve aşırı kilo alıp verme vücudun dengesini bozar.

Gıda

Beslenmede kırmızı et ve şarküteri ürünleri tüketenlerde miyom gelişme riski bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.