Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri

Mitral kapak yetmezliğinin sebep olduğu çeşitli şikayetler bulunur ve her bir şikayet hastanın günlük yaşantısını önemli derece etkiler. Mitral kapak yetmezliği belirtileri olarak bilinen bu şikayetlerin neler olduğunu gruplar halinde hep birlikte inceleyim.

Kalple ilgili belirtiler

Doğrudan doğruya kalbi ilgilendiren belirti mitral kapak yetmezliğine ait üfürümdür. Mitral kapak yetmezliğinde kanncık sistolü sırasında sol kanncıktan üstteki sol kulakçığa kan kaçar. Aynı anda mitral ka pak üzerinde bir üfürüm duyulur. Bu olağandışı ses kanın daralmış delikten geçişine mitral kapaktaki bozukluk ne deniyle karıncık duvarıyla kapak arasın da oluşan çıkmazlardan kanın dönüşüne bağlıdır.

Üfürüm koltukaltı bölgesine doğru yayılır; sol koltuk altının ilerisine kadar uzanır ya da ön koltukaltı çizgisinin önünde kain-. Üfürüm sırta doğru da ya yılabilir; sol kulakçığın arkaya doğru çıkıntı yaptığı göğüs arka duvarında belirgin duduma gelebilir. Özellikle sol kulakçık büyüdükçe sırta doğru yer değiştirir ve omurgaya yansır.

Genellikle hasta yatarken üfürüm daha iyi duyulur. Ayaktayken hafifler, hatta kaybolur.

Mitral kapak yetmezliğinin yukarısıyla ilgili belirtiler

Bunlar sol kulak çık akciğer dolaşımı, akciğer atardamarı ve sağ karıncıkla ilgili belirtilerdir. Bun lar elinizdeki ciltte “Mitral Kapak Darlı ğı” başlığı altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Mitral kapak yetmezliğinin aşağısıyla ilgili belirtiler

Bunlar saf mitral kapak darlığında görülenlerden farklı dır. Saf mitral kapak darlığında diyastol sırasında sol karıncığa normalden az kan gelir. Bu nedenle sol karıncık uzun süre normal boyutlarda kalır ve ancak hastalığın ileri evrelerinde küçülür. Oysa saf mitral kapak yetmezliğinde sol karıncık kapak hastalığının ilk evresinden başlayarak kan akışının bozulmasından etkilenir. Sol kulakçıktan sol karıncığa normalden fazla kan gelir; karıncık diyastol sırasında daha fazla genişler ve zamanla büyür. Ama büyüme çok aşın değildir, çünkü karıncık gelen fazla kanı boşaltmayı başarabilir. Kanın büyük bölümü aorta pompalanır; küçük bir bölümü de sol kulakçığa kaçar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.