Mide tümörü belirtileri

Mide tümörü belirtileri

İştahın kaybolması ve fazla kilo kaybedilmesi sonucunda kesin olmama edilen mide tümörü, daha fazla 50 yaş üstündekilerde görülen bir sorundur oysa en çokta kadınları etkisi altına kalır. Yapılan bir araştırma sonucunda kadınların mide kanserine yakalanma riskinin daha artı olduğu gözlenmiş ve bu tehlike 100 binde 20 oranında belirtilmiştir. Hem mide tümörü giderek artmakta ve ölüm riskini de arttırmaktadır.

Diğer kanser çeşitlerine göre mide kanserine yakalanma riskinin düşük olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bu kanser çeşidi de diğerleri dek güvenli olmayan ve hayati önem taşımaktadır. Ayrıca mide tümörünün de, bazı kanser türleri gibi neden ortaya çıktığı kesinkes bilinmemektedir. Ama kalıtsak faktörler, kronik mide iltihabı, besin alışkanlığı, sigara kullanımı ve çevresel faktörler mide tümörünü tetiklemektedir.

Kanser hastalıklarının günümüzde büyük ölçüde yaygınlık göstermesi nedeniyle hepimiz kuşku ve korku içindeyiz. Kanseri yenmenin en kayda değer yollarından biri, erken teşhistir. bu nedenle kanser belirtileri iyi gözlenmelidir. Mide kanseri belirtileri ise şöyledir;

Mide kanserinin belirtileri

Öncelikle da bahsettiğimiz gibi mide tümörünün belirtileri arasında iştahsızlık ve fazla kilo kaybı görülür. Hatta fazla sigara tutkunları bile sigaradan tiksinmeye başlarlar. Mide kanseri belirtilerinden bir adam başına de, sindirim bozukluklarıdır. Yemeklerden daha sonra kişiye bir önem çöker. Mide bulantısı ve ardından da kusma buna eşlik eder. Mide bölgesinde şiddetli bir ağrıda ortaya çıkar.

Mide kanserinin ilerlemesi durumunda mideden kan gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu kanama midede bulunan bitkiler kitlesinden gelmektedir. Halsizlik, ateş yükselmesi, rengin solması, kansızlık ve zayıflık mide kanseri belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.