Mevsim değişikliği ile değişime uğramayın

Mevsim değişikliği ile değişime uğramayın

Aksuvital Arge Merkezi’nden Kimya Mühendisi Nigar Şimşek,  “Kış aylarının yaklaştığı, mevsim değişiminin yaşandığı bu günlerde sağlığımıza özen göstermeli, yeme ve içme alışkanlığımızı gözden geçirmeliyiz” dedi.

 

Aksu Vital Arge Merkezi’nden Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, mevsim değişikliklerinde yeme-içme alışkanlığına uyarı edilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Kış aylarının yaklaştığı, mevsim değişiminin yaşandığı bu günlerde sağlığımıza itina göstermeli, yeme ve içme alışkanlığımızı gözden geçirmeliyiz. Bağışıklık destekleyici ve doğal koruma özelliği içeren besinler tüketmeli, spor yapmalı ve uyku düzenimize uyarı etmeliyiz” dedi.

 

Şimşek, doğal koruma karşılayan besinler hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Harnup (Ceratonia siliqua) 
Toz ya da pekmez kıvamında tüketilen harnup sindirime olumlu etkileri, antiseptik ve mikrop öldürücü etkisiyle adından çoğunlukla söz ettirmektedir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum ve fosfor bakımından zengindir. İştahsızlıkta ve kansızlıkta kullanımı yaygındır. Keçiboynuzu toz halinde kakao yerine gıdalara eklenerek veya pekmez biçiminde kullanılabilir.

Zencefil (Zingiber officinale) 
Kuru kök, öğütülmüş toz, taze kök, zencefil yağı, zencefilli su, zencefil çayı ve zencefil şekerlemesi biçiminde kullanılabilen zencefilin tarihi geleneksel Asya tıbbından bugüne binlerce yıldır kullanılmaktadır. Zencefil tarih baştan başa diş ağrısında, romatizma, kolera, soğuk algınlığı ve öksürükte sıklıkla kullanılmaktadır. İştah açıcı olarak , kolik ya da spazmlarda hazımsızlıkta kullanımı mevcuttur. Zencefil kan şekeri ve kan basıncını düşürür, ayrıca kansere aleyhinde koruyucudur. 

Propolis 
Propolis yapısında organik madde ve mineral, flavon ve flavonoid türevleri, amino asitler, yağlar, reçine, balzam, mum ve çiçek tozu içermektedir. Propolis doğal antibakteriyel ve antibiyotik bir üründür. Zararlı mikroorganizma öldürücüdür, bağışıklık sistemine enerjik yardım olur. Kalp-damar hastalıklarında kullanımının yanı sıra antitümör etkisi ile de prostat öncelikle edinmek üzere birçok kanser türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Propolis keza egzama, sivilce ve ağız yarası gibi cilt rahatsızlıklarında da kullanılabilmektedir.

Bütün bu besin maddeleri bir arada kullanarak mevsim geçişleri ile meydana gelen bağışıklık sistem rahatsızlıklarına tedbir alabilir, vücudunuzun direncini yüksek tutabilirsiniz.”

 İSTANBUL (İHA) – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.