Mesane kanseri niçin olur?

Mesane kanseri niçin olur?

Kanser hastalıkları arasında en tehlikelilerinden biri olan mesane kanseri, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Mesane kanserinin ortaya çıkmasında çoğu faktörün rolü bulunmaktadır. Mesane kanseri nedenleri başında ise, birçok kanser…

Kanser hastalıkları arasında en tehlikelilerinden biri olan mesane kanseri, kadınlara nazaran erkeklerde daha pozitif görülmektedir. Mesane kanserinin ortaya çıkmasında çoğu faktörün rolü bulunmaktadır. Mesane kanseri nedenleri başında ise, çoğu kanser hastalığında olduğu gibi sigara yer alıyor.

Mesane kanserinde sigaranın rolü büyüktür. Bu sebeple mesane kanseri hastaları sigara içiyorlarsa kesinlikle bırakmalı ve sigara dumanına zeka maruz kalmamalıdır. Çünkü sigaranın niçin olduğu kanser hastalıklarının birincisi akciğer, ikincisi mesane kanseridir.

Bir diğer unsur ise boya sanayinde kullanılan kimyasal maddelerdir. Bu sektörde çalışan halk da mesane kanseri için risk altındadır. Kalıtımsal unsurların yananda çevresel faktörler de önemlidir fakat mesane kanserinde birinci unsur sigaradır. böylece sigara kullanımına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Tatlandırıcılar da mesane kanserine niçin olabilmektedir. Tatlandırıcıların 20 yıldan pozitif kullanımında mesane kanserine yol açtığına dair bilgiler mevcuttur ancak sigaranın etkisi gibi bu bulgular çok belirgin değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.