Anasayfa » Kadın Sağlığı » Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı?
Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı?
Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı?

Menopoza girdikten sonradan hamile kalınır mı en çok merak edilenlerin başında geliyor. Menopoz sonrası adet görme iyice sonlanmaktadır. böylece uzmanlar menopoza giren kişinin bir daha gebe kalamayacağını belirtiyor.

Menopoz dönemi bayanlar ve eşleri için sancılı geçen bir dönemdir. Menopoz, daha kolay bir ifadeyle yumurtalıklarda yumurta hücresinin kalmaması anlamına gelmektedir. Hal böyle olunca üreme faaliyetleri de tamamen sona ermiş olmaktadır.

Menopoza giren kadının bu sebepten dolayı yeniden hamile kalması olası değildir. Çünkü döllenmenin gerçekleşmesi için yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır. Menopozda iyice yeniden olan yumurta hücreleri nedeniyle hamilelik bu dönemde laf konusu bile olmaz.

Adet düzenliği başlayan veya adetten kesilen bazı kadınlar menopoza girdiklerini zannederler. Ancak adet düzensizliğinin yaşanması ya da adetin kesilmesinin diğer hastalıklarla de nedeni olabileceği için uzman bir doktor tarafından tetkik şarttır. Hekiminiz yaptığı muayene ve tetikler sonucunda menopoza girdiğinizi ya da girme döneminde olduğunuzu söylüyorsa, işte o vakit menopoz dönemindeyim diye düşünebilirsiniz. Aksi halde kendi kendinize koyduğunuz menopoz teşhisi sonucunda gebe kalma riskiniz olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.