MEME AĞRISI – KANSER ??

Meme ağrısı kadınlarda oldukca sık görülen bir yakınmadır. Memelerde hissedilen ağrı şikayetlerinin çoğunun kanserle bir ilgisi yoktur. Hatta meme ağrısı olan kadınların birçoğunda ciddi bir meme hastalığına dahi rastlanmayabilir.

Diğer yandan meme kanseri tanısı alan hastaların çoğunda da belli bir ağrı şikayeti görülmez.

 Meme ağrıları üçe ayrılır. Döngüsel olan, döngüsel olmayan ve meme dokusu dışından olan. Döngüsel meme ağrıları sıklıkla 20’li 30’lu yaşlarda görülür. Her adet döneminde, adet öncesi günlerde her iki memede birden görülen ve adetle kaybolan bir ağrı türüdür. Sıklıkla meme üst dış kadranda şişlikle beraber görülen künt bir ağrıdır.

Menopoza kadar her ay tekrarlanarak sürebilir. Döngüsel olmayanı tip daha çok 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Çoğunlukla tek taraflı, sabit ve yakıcı vasıfta bir ağrıdır.

MEME AĞRISINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER NELERDİR? Destekleyici(balenli) sütyen ya da sporcu sütyeni kullanılarak meme hareketlerinin olabildiğince azaltılması.

Aşırı hassas dönemlerde yatarken bile sütyen çıkartılmaması. Ağrı kesiciler. Sıcak-ıslak kompreslerle ya da havlularla pansuman. Kahve-sigara tüketimin azaltılması ya da kesilmesi. Stresin azaltılması.

 

2 Replies to “MEME AĞRISI – KANSER ??”

  1. 21 yaşındayım 1aydır göğüslerimde koltuk altıma yakın yerlerde ağrılar var.sebebi ne olabilir

  2. sol göğsümün üzerinde sürekli bir ağrı oluyo ve halsizlik yorgunlukta olmak üzere kendimi kötü hissediyorum her 2 meme de kisler ve koltuk altımda lap hastalığı mevcuttur bu ağrının ve halsizliğin nedeni kisler ve lap neden olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.