Kurban Bayramı’nda etleri nasıl tüketmeli ve saklamalı?

Yağ oranı yüksek etler batmış yağ ve kolesterol bakımından zengindirler ve yürek-damar, şeker ve yüksek kan basıncı hastaları mümkün olduğu değin etin yağsız kısımlarını tercih etmeli, haşlama ya da ızgara şeklinde pişirmeli ve tüketim miktarında ölçülü olmalıdırlar.

Ilk Olarak bayramlar tatlı gıda tüketiminin arttığı günlerdir. bununla beraber Kurban Bayramı’nda et tüketimi dolayısıyla doymuş katı yağ ve kolesterolce de varlıklı besleniyoruz. Şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide, şeker hastalığı olan kişiler bugünlerde azıcık daha itinalı ve iradeli olmalı, beslenmelerine uyarı etmelilerdir.

Yeni indirilmiş hayvan etleri daha sert olur ve pişirmesi de daha zordur. Dolayısıyla sindirimi de bilhassa mide-barsak hastalığı olan kişiler için daha güç olacaktır. Sindirim zorluğu çeken kişiler kurban etlerini birkaç gün buzdolabında beklettikten sonradan tüketmelidirler.

Yağ oranı yüksek etler batmış yağ ve kolesterol bakımından zengindirler ve kalp-damar, şeker ve yüksek tansiyon hastaları olası olduğu dek etin yağsız kısımlarını tercih etmeli, haşlama ya da ızgara biçiminde pişirmeli ve tüketim miktarında ölçülü olmalıdırlar.

Peki nasıl pişirmeli ve saklamalıyız?

Kızartmalardan uzaktan durulmalı muhtemel olduğu değin haşlama veya ızgara yöntemi seçim edilmeli

Sebzelerle birlikte pişirilmeli

Etler kendi yağında pişirilmeli, ek yağ eklenmemeli bilhassa kuyruk yağı ve tereyağının et yemeklerinde kullanılmaması gerekir.

Izgarada pişirilen etle alev arasındaki mesafeye dikkat edilmeli, et yakılmamalı ve kömürleşme önlenmeli

Yüksek alev yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. böylece etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Fazla yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak gıda öğesi kaybını artırır.

Etleri saklarken de büyük parçalar halinde değil ufak parçalar halinde birer yemeklik poşet ya da yağlı kağıt içinde muhafaza edilmeli.

-2 derecede buzlukta birkaç hafta, -18 derecede derin dondurucuda ise daha uzun süreler saklanabilir.

Etler mikroorganizma üremesi için uygun ortamlardır ve çözünen etlerin derhal pişirilmesi gerekir keza her tarafta dondurulmamalıdır.

Bir önemli nokta ise etlerin çözündürülmesiyle ilgilidir ancak oda sıcaklığında açıkta değil buzdolabının daha aşağı bölmesinde sebzeliğin üzerinde bekleterek çözündürülmesi gerekir. Aksi halde insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.