Kronik Yorgunluk

Kronik Yorgunluk

Yoğun bir tempo, gerginlik ve fazla rekabet ortamında çalışıyor, bundan başka “bir türlü dinlenemiyorum” diyorsanız, sizde de kronik bitkinlik hastalığı olabilir. Hastalığın sebebi, uzun süreli psikolojik eskime ve stres.

Özellikle eğitimli ve kazanç seviyesi yüksek çalışan kesimde görülen kronik dermansızlık sendromu, son yıllarda Türkiye de artmaya başladı. Beyaz hastalığı olarak tanıdık ve Batı ülkelerinde görülen kronik dermansızlık , iş verimini düşürerek idareli kayıplara sebep oluyor.

Hastalık en fazla kadınları etkiliyor. Yüzde 70 oranında kadınlar ve bilhassa 30-50 yaş grubu kapsam alanında bulunuyor. Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka ya kadar, hastalık Türkiye de yeni olduğu için demin çok iyi tanınmıyor ve çoğu kez tanısı konulamıyor. Kayuka, hastalığı, tıpta, nedeni ve başlangıç tarihi tamamen meçhul, ancak çok da uzun süreli olmayan bir yorgunluğun en düşük 6 ay veya daha uzun bir vakit devam etmesiyle ortaya meydana çıkan bir şart olarak tanımlıyor.

Hastalığın allah vergisi gelmediğini, sonradan kazanıldığını anlatan Kayuka, “Hastalık asap sistemini, bağışıklık sistemini ve hormonal dengeyi etkilediği için karışık bir yapıya sahiptir.” dedi. Hastalığı tetikleyen nedenler aralarında, uzun süreli psikolojik zorlanma, çevresel toksinler, kimyasallar, ağır metaller, somut travmalar ya da cerrahi müdahaleler bulunuyor. Başlatıcı olaydan daha sonra hastalar sağlıklarında ilerleyici bir deformasyon yaşıyor. Genellikle hissettikleri değin hasta görünmüyor, hastalık iddiaları da doktorlar tarafından haksız olarak kararsızlık ile karşılanıyor.

Kronik yorgunlukla baş etmek için ne yapılmalı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka, hastalıkla mücadele için, “Ilk Kez stresi denetleme etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir gerginlik eşiği vardır ve bu eşiği aşmamak gerekir. Ahenkli yaşam tarzı, hafif fiziksel egzersizler, dinç beslenmek ve ideal kiloyu korumak da esas kurallardır.” ifadelerini kullandı. Bunların da yanına içki ve sigaradan uzaktan durmak, hastalıktan kurtulmanın en manâlı etkenleri aralarında gösteriliyor.

Bu belirtilere dikkat!

Hafızada ve konsantrasyonda biçimsizleşme

Boğaz, kas, karın, çene ve bir takım eklemlerde sancı olması

Uyanınca kendine gelememe

Yapılan bir iş sonrası 24 saatten artı sürede geçen kırıklık hissi

Şişkinlik

Kronik öksürük

İshal

Sersemlik

Bulantı

Gece terlemesi

Solunum Yetmezliği

Cilt duyarlılığı

Karıncalanma hissi

Kilo kaybı

Hastalar ne hissederler?

Yıpranmışlık

Yorgunluk

Yorgunluk

Kuvvetsizlik

Çalışmanın tatsızlaşması

Sıkıntı

Performans azalması

Halsizlik

Enerji yokluğu

Uyku Sersemi hal

Çalışmaya gönülsüzlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.