Koroner arter hastalığı tehlike faktörleri

Koroner arter hastalığı tehlike faktörleri

Koroner atardamar hastalığının risk faktörleri nelerdir, koroner atardamar tehlike faktörleri, koroner atardamar hastalıkları tehlike faktörler, koroner arterlerin tehlike faktörleri nelerdir gelin makalemizin devamından öğrenelim. Koroner arter hastalığının ortaya çıkmasına neden olan tehlike faktörleri başında sigara gelmektedir.

Koroner atardamar hastalığı tehlike faktörleri

Sigara öyle çok hastalığın oluşumunu tetikleyen etkenlerden biridir ve koroner arter hastalığının tehlike faktörleri içinde de yer almaktadır. Sigaranın niçin olduğu hastalıkların riskini azaltmak için sigaradan uzaktan durmalı, içmemeli ve içilen yerde bulunulmamalıdır. Bilhassa de yürek hastalığı riski taşıyanlar sigaradan kuşkusuz uzaktan kalmalıdır.

Koroner arter tehlike faktörleri arasında yer alan bir diğer kayda değer etken ise, hipertansiyondur. Yüksek kan basıncı hastalığı bulunan hastaların yaklaşık olarak yarısı koroner arter hastalığını da yaşamaktadır. Hipertansiyonun teftiş aşağıda tutulması bu durumdan dolayı fazla önemlidir. Çağımızın vebası obezitede bu tehlike faktörleri aralarında yer almaktadır.

Tembel bir yaşam biçimi da koroner arter risk faktörleri aralarında yer alıyor. Bütün bunlar değişebilir ve kontrol altında tutulabilir tehlike faktörleridir. Obezite ve hipertansiyon tedavisi, bol bol çalışma, beslenmeye uyarı etme ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarda kaçınma doğru koroner arter hastalığının riski minimuma indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.