Kırmızı Göz Hastalığı Nedir Ve Tedavisi

Artan soğuklarla birlikte görülme sıklığı da artan üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkan kırmızı göz hastalığının bazı durumlarda şiddetli bir seyir izlediğini belirten uzmanlar, soğuklardagöz sağlığının önemine dikkat çekti.

Havaların gün geçtikçe soğumasıyla birlikte alerjik göz hastalıkları yerini mikrobik göz hastalıklarına bırakmaya başladı. Bunun temel nedeni ise insanların daha sık kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaları olarak gösteriliyor. Ancak basit birkaç önlemle göz sağlığımızı korumak mümkün.

Doç. Dr. Barış Sönmez, soğuk havalarda göz sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Kırmızı göze dikkat!

Kış mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte sıklıkla gözlerin de kızarık olduğunu ve çapaklandığını görmek mümkündür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte seyreden ve viral etkenler nedeniyle ortaya çıkan kırmızı göz, sıklıkla ek bir tedavi gerektirmemektedir. Bazı kırmızı göz olguları ise aksine daha şiddetli seyreder ve oldukça bulaşıcıdır. Bunun en önemli örneği de adenovirus konjonktiviti salgınlarıdır.

Okullar ve toplu taşıma araçları en sık bulaşım alanları

Adenovirus nedeniyle gelişen kırmızı göz genellikle kreşler, okullar, hastaneler ve toplu taşım araçlarında hızla yayılır. Gözlerde oldukça yoğun kızarıklık ve çapaklanma ile seyreden bu hastalık bir hafta, on gün gibi bir süreçten sonra iyileşir.

Ellerinizi sık yıkayın, sürekli tokalaşmaktan kaçının

Hastalık süresince yapılması gerekenler, belirtilere göre yön değiştirmektedir. Antibiyotikli damlalar adenovirus enfeksiyonlarını ve diğer viral göz enfeksiyonlarını iyileştiremezler.

Yalnızca bakteriyel göz enfeksiyonu şüphesinde kullanılmaktadır. Hastalığın bulaşmasını engellemek için eller sık yıkanmalı, kırmızı gözü olan kişilerle tokalaşmak ve öpüşmekten kaçınılmalıdır. Bu göz enfeksiyonuna yakalanmış kişilerle, aynı havlu ve makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Adenovirus enfeksiyonu bazı hastalarda gözün kornea tabakasının da tutulmasına neden olmakta ve görmeyi azaltabilmektedir.

Karlı ve rüzgarlı havalarda gözlük takmayı unutmayın

Soğuk ve rüzgarlı havalarda göz yaşı kanalı tıkanıklığı olan hastaların şikayetlerinde de artış olur. Göz yaşı kanal tıkanıklığı, gözde sulanmaya neden olur ve devamlı bir hal aldığında ise ameliyatla tedavi edilecek kadar ileri bir boyuta gelebilmektedir.

Karlı havalarda, özellikle kayak merkezlerinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu da ultraviyole blokajlı güneş gözlüklerinin kullanılmasıdır. Kardan yansıyan güneş ışınları, gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar vermektedir. Bu nedenle uzun süre karlı ortamda vakit geçirenlerin mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü kullanması gerekir.

adenovirus enfeksiyonları, alerjik göz hastalıkları, antibiyotikli damlalar, bakteriyel göz enfeksiyonu, göz hastalıkları, göz problemleri, Göz Sağlığı, göz yaşı kanalı tıkanıklığı, gözlük takmak, gözün kornea tabakası, karlı havalar, kırmızı göz hastalığı, kırmızı göz hastalığından korunmak, kırmızı göz hastalığının belirtileri, kırmızı göz hastalığının tedavisi, makyaj malzemeleri, mikrobik göz hastalıkları, rüzgârlı havalar, soğuklarda göz sağlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, viral göz enfeksiyonları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.