Kilonuza Dikkat Etmenin Vakti Geçmis Degil

15 kilo fazlaliginiz varsa kalp hastaligi, seker hastaligi, safra kesesi bozukluklari ve artrit riskinizin çarpici bir sekilde arttigini doktorlar uzun zamandir biliyor.

1987 yilinda, 15 kg’in üstünde kilo verip de bu kiloyu en az bes yil koruyabilenler üzerinde yapilan bir incelemede bu basariyi saglayan en etkin stratejinin kalorileri kisip fizikî hareketliligi önemli ölçüde arttirmak oldugu görüldü. Halbuki, kilo vermege çalisanlarin ancak %20’si diyetle birlikte günlüge yakin siklikta egzersiz yapiyorlar.

15 kg vermeyi düsünemiyor musunuz? Arastirmalar, 5 kg verenlerin bile tansiyonlarinin – normale gelmese bile- düstügünü ve bazi durumlarda seker hastaligina yakalanma riskinin azaldigini gösteriyor. Hedef, haftada bir kg civarinda kilo vermektir. Bu tempoda vücut, metabolik termostatini açlik seviyelerine düsürmez. (Çeliskiye bakin ki, çok hizli kilo vermek, safra tasi tesekkülü tehlikesini arttirmaktadir.) Bu derece yavas bir zayiflama rejiminin bile, orta yogunlukta agirlik kaldirma egzersizleriyle birlikte yürütülmedigi takdirde, yagin yaninda kas kaybina da sebep oldugu gösterilmistir.

5 kg vermenizi istemek de mi çok? O halde hiç olmazsa daha fazla kilo almayin. Gerçekten ABD nüfusunun o kadar büyük bür kesimi fazla kilolu ki, geçen yil Amerikan Kalp Dernegi, sadece fazla kilolularin kilo vermesini tesvik yerine, yetiskinlerin kilolarini muhafaza etmelerini vurgulamaya karar verdi. Tabi bunu yapmak yas ilerledikçe zorlasir. Çogumuz için çözüm, hem kalp, hem de iskelet kaslarini güçlendiren egzersizler yaparken, yedigimize makul sinirlar koymaktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.