kilo alma nedenleri ve şişmanlık

Kilo Alma Nedenleri ve Neden Kilo Alınır?

kilo alma nedenleri ve şişmanlık Şişmanlığın giderek salgın halini almasının altında, ko­lay yaşam biçimi nedeniyle hareket azalması, fazla kalori alımı ve fast food türü yeme alışkanlıklarının artması önemli rol oynar.

Erişkin yaşlarda kilo almaya veya şişmanlığa neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Kadınlar gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha çok kilo alırlar. Tiroit bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbre­küstü bezinin aşırı “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize “polikistik over hastalığı” gibi hormon bozuklukları da kilo alımının önemli nedenleridir.
Evlendikten sonra düzenli yeme döneminin başlaması veya sigarayı bırakınca iştahın artması da kiloyu artıran olaylardır. Aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi bazı sosyo­lojik ve psikolojik sorunlar; emeklilik, uzun yol şoförlüğü gibi meslekler ve gece vardiyasında çalışmak kilo alımında önemli etkenlerdir.

Şişmanlığın Nedenleri

Şişmanlığın ortaya çıkışında ailesel veya genetik neden­ler var mı?

Şişmanlığın aileyle ilişkisi olduğu yıllardır bilinen bir gerçektir. Anne ve babası şişman olan kişilerin çocukların­da şişmanlık daha sık görülür. Şişmanlığın oluşumunda kalıtımın yüzde 35-60 oranında rol oynadığı artık bilin­mektedir. Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük, kilo alımının önemli bir nedenidir. Anne-babanın şişman olma­sı veya şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir. Anne-babası aşırı kilolu ço­cukların yüzde 80’inde, anne ve babasından biri aşırı kilo­lu olanların yüzde 40’ında, anne-babası normal kilolu olanların ise yüzde 10’unda erişkin döneminde şişmanla­ma riski vardır.

Yapılan genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen ba­zı genetik bozuklukların, kilo alımında Önemli rol oynadı­ğını göstermiştir.

Vücudun kilo almaya karşı yeterince kendini koruma­dığı, kilo vermeye şiddetle karşı çıktığı ve bu yönde meka­nizmalar geliştirdiği ortaya konmuştur. Yani vücut kilo al­maya karşı daha toleranslı davranmaktadır. Bu nedenle ki­lo vermek almaktan daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.