Kas Hareketsizliği Kansere Sebep Oluyor

Modern hayatın birçok yönü, bizi kaslarımızı kullanmaktan alıkoymakta ve günümüzün çoğu saatlerini bilgisayar başında aynı pozisyonda sadece bazı kaslarımızı kullanarak hareketsiz geçirmemize neden olmaktadır. Gidebildiğimiz her yere arabayla gidiyoruz ve artık pencereyi açıp havalandırmak için veya televizyon kanallarını değiştirmek için odanın bir başından bir başına yürümemiz bile gerekmiyor. Bu durum günlük işlerimizdeki hareket sayısını azalttığından vücudumuzu gitgide daha az kullanıyoruz. Eğer kaslarımızı aynı pozisyonda çalıştırır veya yeterince kullanmazsak, kullanım eksikliğine bağlı zayıflamaya başlarlar ve kasılmalar meydana gelir. Oysa ortalama yaşam süremiz her geçen gün daha da uzadığı için en az 75 yıl veya daha uzun süre vücutlarımızı hareketli ve esnek tutmamız daha da önemli hale gelmektedir.

Kimler risk altında?

Hareketsiz yaşam tarzı, duruş bozukluğu, kaslara aşırı yüklenme, zayıf fiziksel kondisyon, bilinçsiz şekilde yapılan spor, ısınma hareketleri yapılmadan hazırlıksız kaslara yüklenme, uzun süre araba kullanma, ağır yük kaldırma, vücuda uygun olmayan yatak, yastık, sandalye ve masa kullanımı kasılmalara zemin hazırlar. Uzun süre hareketsiz aynı pozisyonda kalanla, baş öne eğik olarak masa başında çalışanlar, sekreterler, öğretmenler, mola vermeden uzun süre bilgisayar, mouse ve telefon kullananlar, aşırı aktivite gerektiren mesleklerde koşturanlar, ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, cam silme gibi işlerle uğraşanlar, hava değişimlerine sık maruz kalanlar, gelişigüzel uyuyakalmayı alışkanlık haline getirenler ve stres altında çalışanlar risk altındadır.

Kasılmaları önlemek için neler yapılabilir?

• Çalışma saatlerinizin arasında mola vermeyi unutmayın. Masada veya arabada otururken kısa da olsa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.

• Çalışma koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır, özellikle uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalıdır. Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre aynı pozisyonda ve bükülü tutmayın.

• Telefonun ahizesini omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın.

• İdeal kilonuzu korumaya çalışın.

• Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın. Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün. Sağlıklı, zinde ve mutlu bir yaşam için düşünce, davranış ve beden esnekliği gerekir. Günlük telaş arasında çoğu zaman depresif, bitkin ve huysuz bir ruh hali kimliğimiz haline gelebiliyor, vücudumuz esneklik ve direncini kaybediyor. Esneklik için kendimize zaman ayıralım.

• Ilık suyla duş alın.

• Kasılmaları önlemede beslenme önemlidir; potasyum içeren muz, portakal gibi besinleri artırın, kafein ve nikotini azaltın. Demir, folik asit, magnezyum, kalsiyum ve B vitamini eksikliğiniz varsa tedavilerini geciktirmeyin. Günlük su tüketiminizi artırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.