Karpuz ve Üzüm Diş Çürüklerini Artırıyor

Karpuz ve üzüm diş çürüklerini artırır
Diş Hekimi H. Rıza Müezzinoğlu; portakal, greyfurt, kivi gibi asidik meyvelerle, karpuz, üzüm gibi şeker içeriği fazla meyvelerin çürüğü artırdığını söylüyor. Tatlı tüketiminin ardından ağzın mutlaka çalkanalnması gereğini de ekliyor.

Daha beyaz dişlere sahip olmak için neler yapılmalı? Hangi meyveler dişleri çürütür? Bir anda başlayan diş ağrısı karşısında ne yapılmalı? Dentistanbul’dan Uzman Diş Hekimi Hüsnü Rıza Müezzinoğlu, diş sağlığı hakkında bilgiler verdi.

Neler dişlerimizi çürütüyor?
Dişlerin çürümesi, şu dört temel faktöre bağlıdır: Karbonhidrat, şeker, bakteriler ve zaman. Biri eksik olursa, çürük oluşmaz. Ama bu dört faktörün önüne geçemeyeceğimiz için; çürük oluşumuna engel olmak için düzenli hekim kontrolüne gitmek, ağız hijyenine dikkat etmek ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.

Tatlı, çürük oluşumunu hızlandırır mı?
Evet, tatlı yiyecekler; glikoz, fruktoz gibi küçük moleküllü şekerler içerdiği için, ağızdaki asidik ortamı artırır. Bu da ağızda bakteri birikimine neden olarak çürük oluşumunu hızlandırır.

Hangi meyveler çürüğü hızlandırır peki?
Portakal, greyfurt, kivi gibi asidik meyvelerle karpuz, kavun, üzüm, incir gibi şeker içeriği fazla meyveler çürüğü hızlandırır.

KÜRDAN ASLA ÖNERMEYİZ!
Yemeklerden sonra kürdan kullanımını öneriyor musunuz?
Kesinlikle hayır! Öncelikle kürdan çok sert olduğu için diş etlerini tahriş etmektedir. Ayrıca yapısı itibariyle; ağız içindeki bakteri ve yiyecek kalıntılarını da oradan oraya taşımaktadır.

Ağız kokusuna neden olan gıdalar hangileri?
Soğan ve sarımsağın ağız kokusuna neden olduğu, nane ya da karanfilin kokuyu geçici olarak azalttığı herkes tarafından bilinir. Ancak yiyecekiçecek etkisiyle oluşan kokuların dışında; ağızda kronik bir koku varsa, bunu azaltacak besin maddesi yoktur.
Kişi ağız kokusu testinden geçmelidir.
Daha beyaz dişlere sahip olmak için tüketilmesini önerdiğiniz yiyecekler var mı? Dişlerin koyulaşmasını engellemek için çay, kahve, kola, vişne suyu, şarap gibi içeceklerden uzak durulması önemlidir. Ancak hiçbir yiyecek ya da içecek, dişlerde beyazlama sağlamamaktadır. Beyazlatma işlemi ancak doktor kontrolünde yapılabilecek bir işlemdir.

PEYNİR ÇÜRÜK OLUŞMA RİSKİNİ AZALTIR
Meyve veya tatlı yedikten hemen sonra dişler fırçalanmalı mı?
Meyve ve tatlıdan sonra da en az 30 dakika beklenmeli ve dişler öyle fırçalanmalıdır. Ağız içi ortam asidik olduğundan, mine tabakasında çözünme oluşur. Dişler direkt o anda fırçalanırsa, diş yüzeylerinde aşınma olabilir. Meyveden sonra asidik ortamının azalması için, ağzın suyla çalkalanması önerilir.

Peynir yiyenin dişleri daha sağlam olur mu?
Peynir gibi bazik gıdaların tüketimi ağız açısından faydalıdır. Peynir tüketimi, ağızdaki asidik ortamı ve çürük oluşma olasılığını azaltır.

UYURKEN KAN AKIŞI FAZLA OLUR DİŞ AĞRISI GECE ŞİDETLENİR

Gece bir anda başlayan diş ağrısına karşı ne yapılmalı?
Bu tip ağrılar iki şekilde olabilir; hafif sızlayan ve kişinin uykusuna engel olmayan ya da kişiyi uykusundan uyandıracak derecede şiddetli şekilde ağrıyan dişler. Birinci durum; genelde diş yüzeyinde bir çürüğe ve dolgu ihtiyacına işaret eder. İkinci durum ise diş kökünde bir çürüğe ve kanal tedavisine işaret eder. Her iki durumda da doktora müracaat edilmelidir. Hafif sızlayan bir ağrı varsa ertesi güne kadar beklenebilir ancak zonklayan ağrı durumunda; gece de hizmet veren bir merkeze başvurulması önemlidir. Bu tip ağrıların daha çok gece hissedilmesinin sebebi; yatış pozisyonunda kan akışının fazla olması ve diş köküne doğru basıncın artmasıdır.

SERT, KILLARI SIK VE UCU YUVARLATILMIŞ DİŞ FIRÇASI KULANIN
Dentistanbul’dan Uzman Diş Hekimi Ayşegül Yıldırım Mirza, doğru diş fırçasının özelliklerini anlattı: “Dış fırçasının sert, kıllarının sık, uçlarının yuvarlatılmış, fırçanın sapının ergonomik olmasına ve fırça yüzeyinin çok büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Piyasada çok sayıda marka ve model bulunduğundan, yine bu konuda diş hekimi tavsiyesi faydalı olacaktır. Nasıl bir diş fırçası kullanmanız gerektiğine, özellikle düzenli olarak ziyaret ettiğiniz, diş ve diş etlerinizin sağlık durumu hakkında bilgisi olan doktorunuz karar vermelidir.”

RENGİ DEĞİL İÇERİĞİ ÖNEMLİ
Ayşegül Yıldırım Mirza piyasada satılan farklı renklerdeki diş macunlarıyla ilgili de şunları söylüyor: “Önemli olan diş macununun rengi değil, içeriğidir. Örneğin bazı macunlar; diş etini korumaya ve plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Eğer diş etlerinizde böyle bir sıkıntı varsa, bu tip macunları tercih edebilirsiniz. Bazı macunlar ise çürükleri önlemeye yöneliktir, içeriğindeki florür oranı değişmektedir. Tıpkı fırça seçiminde olduğu gibi; macun seçiminde de yine doktor önerisi doğrultusunda hareket etmek daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.