Kantinlere gazlı içecek ve cips yasağı geliyor

Gazlı içeceklerin ve cips, hamburger gibi besinlerin özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için zararlarını ortaya koyan çok sayıda uluslararası araştırma bulunuyor. Bundan dolayıdır ki birçok gelişmiş ülke okul kantinlerinde bu tür ürünlerin satışını yasaklıyor ve gelecek nesillerin sağlıkla büyümüsi için gereken önemleri alıyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Bursa’da yaptığı konuşmada bu konuya değindi. Bakan Müezzinoğlu, 3 bakanlığın ortak çalışması sonucu okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips satışının yasaklanacağını belirtti.

Çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda ailelere de uyarıda bulunan Müezzinoğlu, “Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olarak 3 bakanlık bir arada çalışmalar yapıyor. Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Kantinlerde meyve, ayran, süt, peynir, peynirli, domatesli, biberli sandviçler satılacak. Özellikle cips türü yiyecekler ve gazlı içeceklerin yasak olmasının, ‘Sağlıklı Kantin’ algısına güçlü bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Aileler çocuklarını okula gönderirken mutlaka kahvaltı ettirmeli, çünkü kahvaltı en sağlıklı ve olmazsa olmaz öğündür” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.