Kanserden korunmak için neler yapmalıyız?

Kanserden korunmak için neler yapmalıyız?

Kanser, çağımızın amansız hastalıkları arasında görülen, günümüzde sık sık rastlanan, bazen sinsice bazen de çok belirgin semptomlar ile husule gelen oldukça mühim bir hastalıktır. Kanser olmaktan kendinizi korumak ve kansere karşı ne gibi önlemler alabileceğinizi merak ediyorsanız bu konuda uzmanlarımızın önerileri şöyledir:

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler

Sigara gibi tütün ürünlerinden uzak durun. Sigarayı bırakmak yaşama ömrünüzü 10 yıl uzatmanız demektir. Sigarayı kendi başınıza bırakamıyorsanız uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz. Çünkü sigara içmek yada içen bir kişinin yanında bulunmak akciğer kanserine yol açan sebeplerdir. Sadece akciğer kanseri değil göğüs, boyun, beyin ve kan kanserlerinin nedenleri arasında da sigara yer almaktadır.

Her yıl sağlık taraması yaptırarak sinsi kanser hastalıkları ilk evrelerde fark edebilir ve sorun büyümeden kanserden korunabilirsiniz. Yıllık check-up taraması ile yapılan titiz incelemeler doğrultusunda kanser hastalığının varlığından çok çok önce haberdar olabilirsiniz.

Erkeklerin yaptırması gereken tarama testleri

Kolorektal kanser taraması için Kolonoskopi testi 50 yaş ve üzerindeki erkekler tarafından her 10 yılda bir muhakkak yapılmalıdır.

Her yıl Gaitada gizli kan testi, her beş yılda bir sigmoidoskopi testi, her yıl prostat kanseri için Prostat Spesifik Antijen(PSA) testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kadınların yaptırması gereken tarama testleri

40 yaş üzerindki her kadın her yıl meme kanseri teşhisi için mamografi, her yıl 21 yaşından sonra rahim kanseri için PAP testi, Kolorektal kanser taraması için 50 yaş üzerindeki kadınlar her on yılda bir Kolonoskopi testi yaptırmalıdır.

Bu testleri yaptırmanın yanı sıra fazla kilolarınızdan kurtulmalı, aktifliğe önem vermeli, sebze ağırlıklı beslenmeli, aşırı alkol tüketiminden kaçınmalı, kırmızı etten ziyade beyaz ete yönelmeli, güneşin zararlı ışınlarına karşı kendiniz korumalı ve kadınlar muhakkak bebeklerini emzirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.