‘Kalbini Dinle Sen’

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının dünya genelinde halen bir numaralı ölüm nedeni olduğunu belirtti.

Türkiye’de de ölümlerin yüzde 40’ının kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, dernek olarak hastalığın risk faktörlerine dikkati çekmek ve halkı daha sağlıklı yaşam tarzı konusunda bilinçlendirmek için çalıştıklarını aktardı.

Dünya genelinde her yıl 17,3 milyon kişinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini, bu sayının 2030’da 23 milyona yükselmesinin beklendiğini dile getiren Tokgözoğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu verileri ise Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin, 2013’te yüzde 39,6 iken, geçen yıl yüzde 40,4’e yükseldiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütünün “2025’e kadar tüm dünyada kalp hastalıklarından erken ölümlerin yüzde 25 azaltılması” hedefini ortaya koyduğunu vurgulayan Tokgözoğlu, “Bu yaklaşım, TKD’nin aktif katılımıyla hazırlanıp, geçen yıl temmuzda Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca yayınlanan Türkiye Kalp ve Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı 2015-2020 Eylem Planı’nın da temelini oluşturuyor. Eylem planına göre, büyük ölçüde insanların sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarını önleyebilmek için bilinçlendirme çalışmalarına öncelik verilmesi gerekiyor” dedi.

KALBİN İÇİN BUNLARI YAP 

Derneğin faaliyetleri hakkında bilgi veren Tokgözoğlu, bu yılın ana sloganını “Sağlıklı kalp seçenekleri herkes için, her yerde” olarak belirlediklerini kaydetti.

Kalp sağlığı için yapılması gerekenleri sıralayan Tokgözoğlu, “Kalbin için sigarayı bırak, dengeli beslen, tuzu, içkiyi ve şekerli, işlenmiş içecekleri azalt, belini incelt, stresten kurtul. Sağlıklı kalp için oyun oyna, spor yap, dans et. Kas ve eklemlerinizi her gün yeterince hareket ettirin. Çocuklarınızın televizyon, bilgisayar ya da telefon başında geçirdikleri süreyi sınırlayın, onları fiziksel oyunlara ve spora yönlendirin” dedi.

MURAT DALKILIÇ’TAN “KALBİNİ DİNLE SEN” 

Tüm yıl devam eden “Durma, Hareket Et, Kalbin İçin Pedalla” aktivitesini 4 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştireceklerini ifade eden Tokgözoğlu, özellikle gençleri bilgilendirmek amacıyla yapılacak çalışmaları şöyle anlattı:

“İskender Paydaş’ın aranjörlüğünde, İsra Gülümser’in sözleri ve ünlü şarkıcı Murat Dalkılıç’ın sesiyle hayat bulan ‘Kalbini Dinle Sen’ isimli şarkı bir video klip eşliğinde yayınlanacak. Bu, gençlerin ilgisini çekip sağlıklı yaşama özendirme amacını taşıyor. Ayrıca şarkıyla aynı ismi taşıyan bir de web sitesi oluşturduk. ‘www.kalbinidinlesen.com’ aracılığıyla kalp sağlığını korumayı, kalp sağlığı hakkında merak edilen her soruya cevap vermeyi ve sağlıklı yaşamın ipuçlarını paylaşmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.