Anasayfa » Diyet, Beslenme » Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?
Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?
Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

Kadınlarda obezite sınırı

Obezite yani aşırı şişmanlık hali son dönemlerde gitgide artarak büyüyen problemlerimiz başında geliyor ve önüne geçilmesi çok zor bir koşul olduğundan, herkes obez olmaktan korkuyor. Obezite olmaktan korkanlar için uzmanlar sağlıklı ve düzenli beslenmeye uyarı edilmesi, ahenkli alıştırma yapıp hareket kabiliyetinin arttırılması, abur cuburdan kaçınılıp daha minik porsiyonlarda yemek yemek yenmesi ve sağlığa zararlı içeceklerden vazgeçip bol su tüketimini öğüt etmekteler.

Özellikle de obezite kadınları etkiliyor. Günümüzde obez olan insanlara göz atıldığında bunların arasında kadınların sayısının daha pozitif olduğu dikkat çekmekte. Kadınlarda obezite sınırı da yine uzmanlarımız göre anlaşılabilir bir şekilde açıkladı. Kadınlar obezite oranı hakkında data edinip, tehlike grubunda olanların obeziteye önleme yöntemlerine başvurması gerekir.

Kabaca şöyle bir hesaplamak gerekirse, kişinin boyundan 100 çıkarması, ideal kilosunu verir. Yani 170 cm boyundaki bir birey için ideal kilo 70 kg’dır. Obezite sınırı saptamak için ise Beden Kitle İndeksi (VKİ) hesaplanmalı. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı şeklinde hesaplanan VKİ, 25-30’u geçmemelidir. 30’un üzeri çıktığı süre obeziteye yatkınlık laf konusudur. 40 üzeri olanlar ise obezite hastası demektir. Boyu 1.70 cm, kilosu 70 kg olan bir kadının VKİ’sini hesaplayacak olursak;

Irtifa x Irtifa : Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi: VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Adi)

Bel çevresi de obezite hakkında data verebiliyor. Kadınlarda bel çevresi 88 cm’yi geçmemelidir. bununla beraber bel çevresinin kalça çevresine oranı kadında 0.8den fazla olmamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.