Kadınlar menopoza kaç yaşında girerler

Doğa gereği her genç kız beli bir yaşa geldikten sonra adet olmakta ve yine belli bir yaşa kadar adet görerek daha sonra adetten kesilmekte, menopoz dediğimiz artık adet görmeme dönemine girmektedir. Bir çok kadınında en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ne zaman menopoz dönemine adım atacaklarıdır. Biz bu konuyu sizler için araştırdık ve kadınların menopoza girme yaşı kaçtır bunu öğrendik. İşte bir takım sorunlarla gelen menopoz döneminin genel ortalama yaşı hakkında edindiğimiz bilgiler.

Menopoz dönemi deyince hemen hemen herkesin aklına bir sıcaklama bir üşüme, depresyon, agresiflik, sinirlilik, kilo alma, şişkinlik ve yorgunluk hissi gibi şikayetlerin yaşanması gelir. Ancak her kadın menopoz döneminde bu tür şikayetleri yaşayacak diye bir kaide yoktur. Bazı kadınlar bu sorunları had safhalarda yaşarken bazıları da hiç yaşamaz ve sorunsuz bir menopoz dönemi geçirir.
Menopoz dönemi sorunlarından en ciddi olanı ise kemik erimesi (osteoporoz)’dur. Bu nedenle hekimler kadınların kalsiyum bakımından zengin beslenmelerini önermekteler. Süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal gıdalar sıkça tüketilmelidir.
Gelelim sorumuzun cevabına. Kadınların menopoza girme yaşı ortalama 49-50 arasındadır. İdeal olan yaş sınırı budur. Ancak bazı kadınlar bu yaştan çok çok erken ya da çok çok geç menopoza girebiliyorlar. Hele ki günümüzde çoğu kadın 40’lı yaşına varmadan daha menopoza girmektedir. Bu tür durumlarda bir hekimle irtibata geçmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.